A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Jak se udržovat ve hře na klavír? IV.

V posledním článku řady „Jak se udržovat ve hře na klavír? III.“ jsem se na konci zmínil, že uvedu, jak si vést blok na záznam co a kdy cvičit na klavír, aby člověk stále postupoval kupředu a zároveň systematicky opakoval a procvičoval již naučené.

Této věci jsem věnoval docela dost času a uvedu ji zde ve zkrácené formě. Pokud bude zájem, není problém tuto problematiku více probrat v diskusním fóru.

Předně byste tedy měli mít blok do kterého si budete svůj postup a plány zaznamenávat a v neposlední řadě rozhodnost, že se budete hře na klavír věnovat každodenně tak, jak jsme si uvedli v minulých článcích „Jak se udržovat ve hře na klavír I. II. a III.

První strana

vašeho čtverečkovaného bloku by měla obsahovat seznam skladeb a nebo technických cvičení, které se chcete v budoucnu naučit.

Druhá strana

by měla obsahovat technické cvičení a nebo techniky, které jste již v minulosti zvládli, ale je třeba je pravidelně opakovat. Např. etudy, technická cvičení, stupnice, rozklady, voicingy, licky atd…

Třetí a další strany

budou určeny pro jednotlivé žánry jako baroko, klasicismus, romantismus, moderna, jazzová hudba, populární atd… Budou to skladby, které jste již odložili s tím, že je umíte zahrát, ale rádi byste je dále udržovali v krátkodobé paměti pro bleskovou použitelnost tzn., když přIjde kamarád, tak aby jste mohli sednout ke klavíru a okamžitě vypálit např. Rachmaninův 3. klavírní koncert :)

Na závěr

Systém, jak jednotlivé skladby zařadit do časového rámce vysvětlím v dalším článku. Jedná se o to, aby jste se v daném časovém rozestupu vraceli ke skladbě a jejím opakování se ji perfektně naučili. Tuto problematiku jsem chtěl probrat v tomto článku, ale zaslouží si svůj vlastní článek.

2 comments to Jak se udržovat ve hře na klavír? IV.

 • Ellen

  Dobrý den,

  na klavír sice hraji od 6 let, ale na nějakou dobu jsem toho nechala a nyní se hlásím ve 23 letech na konzervatoř. V podstatě na naučení repertoáru na přijímačky jsem měla přes 2 měsíce, zbývají mi 3 týdny a jsem ve skluzu.
  Chtěla jsem se zeptat, je možné cvičit tak, aby byl výsledek co nejefektivnější? Respektive existují nějaké tipy a triky?

  Předem děkuji za odpověď.

  Hezký den.

  • admin

   Dobrý den Ellen,
   to je opravdu těžká otázka a myslím, že nepíši zrovna v čas….

   Přečtěte si něco o prokrastinaci, zaměřujte se na efektivní využití času a plánovitě odpočívejte, protože i mozek potřebuje oddech. Den před vystoupením byste neměla vůbec hrát, aby se to v mozku všechno dobře usadilo. Cvičte i bez klavíru, jen zavřete oči a procházejte si každou ruku zvlášť. Pro snížení trémy je dobré si přijímačky v duchu představovat a být v roli pozorovatele. Čím častěji, tím více se snižuje téma při výkonu. Tréma totiž může celý výkon úplně shodit.

   Rozhodně doporučuji toto pro elastičnost a uvolněnost hry:
   http://pianoforte.cz/tipy-na-cviceni/dobra-kondicka-polovina-uspechu/

   Držím palce na přijímačky.
   Jiří
   pianoFORTE.cz

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>