V posledním článku řady „Jak se udržovat ve hře na klavír? III.“ jsem se na konci zmínil, že uvedu, jak si vést blok na záznam co a kdy cvičit na klavír, aby člověk stále postupoval kupředu a zároveň systematicky opakoval a procvičoval již naučené.
Této věci jsem věnoval docela dost času a uvedu ji zde ve zkrácené formě. Pokud bude zájem, není problém tuto problematiku více probrat v diskusním fóru.
Předně byste tedy měli mít blok do kterého si budete svůj postup a plány zaznamenávat a v neposlední řadě rozhodnost, že se budete hře na klavír věnovat každodenně tak, jak jsme si uvedli v minulých článcích „Jak se udržovat ve hře na klavír I. II. a III.„
První strana
vašeho čtverečkovaného bloku by měla obsahovat seznam skladeb a nebo technických cvičení, které se chcete v budoucnu naučit.
Druhá strana
by měla obsahovat technické cvičení a nebo techniky, které jste již v minulosti zvládli, ale je třeba je pravidelně opakovat. Např. etudy, technická cvičení, stupnice, rozklady, voicingy, licky atd…
Třetí a další strany
budou určeny pro jednotlivé žánry jako baroko, klasicismus, romantismus, moderna, jazzová hudba, populární atd… Budou to skladby, které jste již odložili s tím, že je umíte zahrát, ale rádi byste je dále udržovali v krátkodobé paměti pro bleskovou použitelnost tzn., když přIjde kamarád, tak aby jste mohli sednout ke klavíru a okamžitě vypálit např. Rachmaninův 3. klavírní koncert :)
Na závěr
Systém, jak jednotlivé skladby zařadit do časového rámce vysvětlím v dalším článku. Jedná se o to, aby jste se v daném časovém rozestupu vraceli ke skladbě a jejím opakování se ji perfektně naučili. Tuto problematiku jsem chtěl probrat v tomto článku, ale zaslouží si svůj vlastní článek.
Dobrý den,
na klavír sice hraji od 6 let, ale na nějakou dobu jsem toho nechala a nyní se hlásím ve 23 letech na konzervatoř. V podstatě na naučení repertoáru na přijímačky jsem měla přes 2 měsíce, zbývají mi 3 týdny a jsem ve skluzu.
Chtěla jsem se zeptat, je možné cvičit tak, aby byl výsledek co nejefektivnější? Respektive existují nějaké tipy a triky?
Předem děkuji za odpověď.
Hezký den.
Dobrý den Ellen,
to je opravdu těžká otázka a myslím, že nepíši zrovna v čas….
Přečtěte si něco o prokrastinaci, zaměřujte se na efektivní využití času a plánovitě odpočívejte, protože i mozek potřebuje oddech. Den před vystoupením byste neměla vůbec hrát, aby se to v mozku všechno dobře usadilo. Cvičte i bez klavíru, jen zavřete oči a procházejte si každou ruku zvlášť. Pro snížení trémy je dobré si přijímačky v duchu představovat a být v roli pozorovatele. Čím častěji, tím více se snižuje téma při výkonu. Tréma totiž může celý výkon úplně shodit.
Rozhodně doporučuji toto pro elastičnost a uvolněnost hry:
http://pianoforte.cz/tipy-na-cviceni/dobra-kondicka-polovina-uspechu/
Držím palce na přijímačky.
Jiří
pianoFORTE.cz