A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Jak se udržovat ve hře na klavír? I.

Začít hrát na klavír je jistě těžké rozhodnutí, ale pokud se k tomu odhodláte, tak dosažení uspokojivého bodu nemusí být konečný cíl. Dostat se na úroveň, kdy hrajete na klavír uvolněně a lidé vás rádi poslouchají není to nejobtížnější. Každý, kdo této úrovně dosáhl, může potvrdit, že mnohem obtížnější je dlouhodobě se na této pomyslné laťce dovednosti udržet. V následujících článcích si osvětlíme techniky  a způsoby, jak přistupovat ke hře na klavír v dlouhodobém měřítku a přitom efektivně nakládat s vlastním časem.

Jak si pamatovat desítky skladeb na klavír i několik let?

Představte si, že již hrajete na klavír nějaký ten pátek a máte naučeno několik desítek či stovek skladeb nazpaměť a nespočet skladeb hrajete z not. Představa je to pěkná a jistě jste rádi, že jste této úrovně dosáhli. Pojďme se však zamyslet nad tím, jak takovou řádku skladeb udržet v paměti s patřičnou pohotovostí při hře. Kolik času musím věnovat každé skladbě, kterou chci udržet v paměti? Jaký systém záznamů k tomuto účelu vytvořit, abych efektivně cvičil to, co je v dané chvíli nejnutnější?

Mám se učit nové skladby na klavír?

Několik set skladeb je jistě úctyhodné číslo, avšak je třeba se stále rozvíjet a učit se další a další nové skladby, styly nebo rytmy. K tomu potřebujeme čas, který si musíme vyhradit a uspořádat tak, abychom mohli tyto věci patřičně rozvinout. Nové skladby jsou také hnacím motorem, který nás stále posouvá v našich znalostech a dodává nám pocit postupu kupředu.

Tréning techniky hry na klavír nikdy nekončí

Pokud se spokojíte s několika skladbami, které umíte zpaměti a které zvládnete pohotově hrát z not, nikam se technicky neposouváte. K výše jmenovanému totiž potřebujete ještě zlepšovat a zdokonalovat techniku hry na klavír. Pro rychlejší a hbitější prsty se nevyhnete tréningu různých technických cvičení, jakými jsou stupnice, licky, běhy a hra etude.

Pohotovost při hře z listu

V neposlední řadě přidejme ještě hru na klavír z listu. Tímto se míní hra z not bez předešlé přípravy a z jakéhokoli místa. Je to technika, kterou je nutno dlouhodobě cvičit a také udržovat, protože se dá zapomenout. Hra z listu je tedy další z řady několika věcí, na které bychom se měli při opakování zaměřit.

Nutnost poznávat nové znalosti z teorie

Pokud to s hrou na klavír myslíte alespoň trochu vážně, budete se muset zaměřit na hlubší znalos harmonie, kontrapunktu, modulací, exotických stupnic, souhry v kapele a dalším potřebným dovednostem. Všechno je to otázka píle, úsilí a času, který tomu věnujete. Jak se říká, nic není zadarmo.

Jakým způsobem se udržovat ve hře na klavír?

Opakování naučených skladeb, učení nových skladeb a tréning techniky společně s procvičováním hry z listu a poznávání nových teoretických znalostí patří mezi základní dovednosti pokročilého klavíristy. Jakým způsobem přistupovat ke hře na klavír v dlouhodobém horizontu si povíme v dalším článku. Mám pro vás vlastní návod, který využívám již několik let. Počkejte na další článek, kde se vše potřebné dovíte v podrobném popisu.

9 comments to Jak se udržovat ve hře na klavír? I.

 • Mariana

  Chcela by som sa spýtať či sa dajú nájsť na internete nejaké cvičné etudy,ktoré by podporili rozvoj techniky,precvičiť prsty.czerny alebo tak nejak.

  ďakujeme Mariana

 • admin

  to:Mariana
  Kupte si radši vlastní noty, protože potom k nim budete mít vlastní vztah a celé je projdete. Nezkončete jako většina lidí, co mají tuny not na PC, ale nakonec z nich nic nehrají.
  Dám Vám tip na cvičení drobné techniky: Hannon. Jedná se o repetitivní paterny (modely), které se posouvají 2 oktávy nahoru a poté 2 oktávy dolů. Výborně to pomáhá při zlepšení rychlosti prstů, která je vhodná pro klasicistní skladby. Je to jedna ze stěžejních technik, které používám.

 • Martina

  ďakujem veľmi pekne,stačí aby som vedela aké už si ich nájdem,či už v obchode ale tu.. moc ste pomohli.

 • Martina

  Dobrý deň!

  Mala by som ešte jednu otázku.Čítala som tu článok,dávať si pozor na presilenie ruky pri cvičení.Ak by sa to stalo,čo najlepšie pomáha?Necvičiť pár dní alebo nejaké zábaly??
  ďakujem

  S pozdravom Mariana

 • admin

  to: Mariana
  To, že nás trochu bolí ruce z cvičení na klavír je úplně v pořádku. Posilují se drobné svaly držící šlachy a to někdy bolí.

  Měli bychom si však dávat pozor na to, aby bolest při cvičení nepřesáhla určitou mez, protože pak se může stát, že dostanete zánět šlach či si natáhnete sval na ruce.

  Nejlepší je do tohoto stavu se nedostat a pokud mě bolí ruce při cvičení, je dobré se během toho zastavit a ruce svěsit podél těla a protáhnout – protřepat.

  Pokud se stane, že ruce dlouhodobě bolí, návštivte neprodleně doktora. V jiném případě je to hazard se zdravím a může to skončit rukama v gipsu i na rok.

 • Marbar379

  Zdravím, hraju na klavír asi 2 měsíce. Hraju skoro každý den několik hodin (týdně cca 15 – 20), nemůžu se od hraní doslova odtrhnout. Poslední týden ale cítím napětí v zápěstí i když nehraju. Nerada bych se dostala až do fáze zánětu šlach. Existuje proti tomu nějaká prevence? Nerada bych se v hraní omezovala. Předem děkuji za odpověď.

 • admin

  Ahoj marbar379, hraní na klavír je fyzicky náročné. Stejně jako jakákoli jiná činnost přetěžuje jednostranně určité partie. Tím, že v zápěstí dohází k zúžení v kanálku, často zde ruce bolí.
  Nejlepší způsob, jak předejít zánětu šlach, je cvičit uvolňovací cviky ramenou, rukou a zápěstí. Zkuste na to myslet a pravidelně uvolňovat jak mimo hraní, tak při hraní např po 50min.
  Jinak 15-20h týdně není žádná extrémní námaha. To by měly ruce zvládnout. Faktem je, že asi nehrajete patřičně uvolněně a proto ty bolesti. Hrajete krátce, svaly se teprve formují a to může být také příznak bolesti.

  Mějte se,
  pianoFORTE, Jiří

 • Marbar379

  Děkuji za odpověď. Martina

 • lukas

  Dobry, ja mam zas problem uz asi 4 mesiace stym ze mam zrejme presilene ruky z klavira :( hravam roky vedcinou na klavesy a na piano som zacal aj hlavne tomu ze sa chcem dostat na skolu no a zacal som na nom hravat dost intenzivne no az som zistil ze mi slachy na ruke akoby pukocu su zhrubnute a potom ma zacali boliet cele ruky biceps az plece a chrbat chodim uz stale len po rehabilitaciach lasery cvicenia masaze atd, zatial bez vysledne hram len minimalne:( hudba je moj zivot vsetko len neviem uz co mam robyt niekedy citim uplnu slabost vtych rukach :(

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>