A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Zlé zvyky či zlozvyky II.

V minulém článku Zlé zvyky či zlozvyky I. jsme se plně zaměřii na fyzické zlozvyky, které provází klavíristy během hry na klavír od začátečníků až po pokročilé. Zlozvyky jsme si pojmenovali a tím na ně patřičně upozornili. Avšak v klavírní hře nás provází nejenom zlozvyky založené na fyzickém aparátu těla, ale také zlozvyky, které probíhají uvnitř našeho mozku během hry. Zaměřme se v dnešním článku na PSYCHICKÉ ZLOZVYKY a pokusme si je ve hře uvědomit a postupně odstranit.

Tento článek nepíši na základě literatury, ale vlastní zkušenosti z praxe ve hře na klavír. Může se tedy stát, že některá literatura bude obšírnější nebo trochu jiným pohledem zaměřená. V podstatě chci pouze nastínit hrubé obrysy tohoto na první pohled „neviditelného“ problému.

PSYCHICKÉ ZLOZVYKY

Skočit do hraní jako do bazénu.

Kolikrát se vám stalo, že jste bez rozmyšlením začali hrát? Bez jakékoli představy o posazení u klavíru (pohodlném – nepříjemné), tempu, náladě, druhu úhozu, síle a jiných důležitých jednotlivostech? Problém hledejme v nervózitě před publikem. Publikum si chce hudbu vychutnávat a né být s námi ve stresu … Myslím, že chvilka zamyšlení a promyšlení před prvním tónem nikoho nezdrží a nám přidá na lepším výrazu a kvalitě interpretace.

Jak u toho asi vypadám?

Na první pohled povrchní věc nás může stát úplnou ztrátu kontroly nad hraním. Žáci často řeší několik vnitřních otázek. Kdo se na ně dívá? Jak u klavíru vypadají? Nebouchly vzadu dveře ? Nenudí svou hrou publikum ? Na první pohled nesmyslné myšlenky však proletí hlavou leckterému žákovi a vyrušují ho tak z koncentrace na hudbu. Lékem, který tento zlozvyk řeší je absolutní odevzdání se hudbě a zaposlouchání do vlastní interpretace. Tím vše pomine a zlepšení nastává okamžitě.

Hlavně neudělat chybu…

Věčné pochyby snad každého hudebníka. Hlavně se nesplést a nestrapnit se. Vždyť jsme k tomu byli od malička tolik nabádáni. Jak se ale chcete něco naučit, pokud nebudete dělat chyby? Chybování je nejkratší cesta ke zlepšení. Chybujte a osvobodíte se od chybování !!! Chybujte prosím.

Teď tam bude nota c nebo c# ?

Nadměrné přemýšlení nad tisíckrát zahranou pasáží spíše škodí než pomáhá. Radší si hudbu více užívejte ať se nepřistihnete u toho, jak řešíte každou jednotlivou notu … Člověk se dotoho úplně zamotá a ztratí se. Toto se děje hlavně u interpretace Bacha a jeho vícehlasých skladeb.

Musím hrát ještě rychleji!

Učitelé často tlačí na žáky, aby hráli rychleji. Často však stačí zpřesnit svou hru a i když hrajeme pomaleji, naše vyrovnanost hry ve výsledku zní rychleji. Je to paradox, ale funguje. Důležitější než rychlost je přesnost. Využíjme k tomu například naši nohu, která si bude poklepávat. Ale pozor, abychom nakonec nemuseli řešit problém s nohou :)

Zase ta nudná pasáž.

Usínající klavírista v nudných pasážovitých bězích opravdu strácí pozornost poslechu a tak se ochuzuje o krásno, které by posluchaže obohatilo. Již tolikrát jsme slyšeli tzv. „laufy“ (stupnicové běhy), kterým se nepřestáváme divit. Ale nakoli je tento způsob hry poslouchán samotným interpretem? Vždyť si představte, kolik hodin nad tímto materiálem klavírista strávil … chudák ….a teď by se měl ještě do toho zaposlouchávat? Uff.. to je příliš….

Doufám, že se všichni dívají, protože teď jim to ukážu!

Extrovertní náhled na věc nemusí být úplně od věci na rozdíl od ustrašeného klavíristy z každé chyby. Tato extrovertnost by však neměla překrýt podstatu hudby a tou je zdělení či pohnutí. V základu se tento psychický zlozvyk trochu podobá zlozvyku „Jak u toho asi vypadám“ protože též řeší otázku vlastní osoby.

Závěrem:

A mohl bych dále pokračovat nespočtem příkladů, jak si znepříjemňovat hru na klavír nebo jiný nástroj. Kolik zbytečných zklamání bylo způsobeno těmito zbytečnými obavami a strachy…Ano strachy a obavy jsou hlavním znakem většiny psychických zlozvyků.  Pokud někdo před obecenstvem hrál, jistě si uvědomuje co je mozek schopen vymyslet. Kolik kombinací a výtvorů vyprodukuje ve vteřině před prvním akordem – to mě zůstává rozum stát!

2 comments to Zlé zvyky či zlozvyky II.

  • Helena Svedova

    S hodne vecmi s Tebou souhlasim, myslim ty zlozvyky v tvem clanku…Vzdyt jsme jenom lidi a mela bych mit radost z toho, ze vubec hraji… ostatni jsou pasivni…

    Mas moc hezke webove stranky.

  • admin

    Ahoj Heli, snad Ti stránky v něčem pomůžou posunout se ve hře na klavír. Držím palce ! Hlavně v dobách, kdy to moc nejde :)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>