A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Zlé zvyky či zlozvyky I.

Setkal jsem se snad se všemi typy klavíristů od samouků přes děti na základních uměleckých školách (ZUŠ) až po školené klavíristy z Janáčkovy akademie v Brně a mohu říci, že u všech se nějaký ten zlozvyk při hře sem tam objeví. Jedná se nejenom o zlozvyk viditelný jako například poklepávání nohou, ale také o zlozvyky v podobě způsobu čtení z listu nebo studovánání notového materiálu.
Předně bych rád upozornil na to, že pokud se rozhodnete naučit se hrát na klavír jako samouci, zcela jistě se nějakému zlozvyku nevyhnete. Osobně bych doporučoval najít si ke hře na klavír vlastního učite na základní umělecké škole (pokud jste školního věku) nebo učitele soukromého. Tímto předejdete mnoha zlozvykům, na které Vás učitel upozorní během hry a nebo Vám poradí, abyste si na daný zlozvyk dali pozor.
 
V dnešním prvním článku uvedu několik fyzických zlozvyků se kterými jsem se osobně setkal a myslím, že stojí za to si je pojmenovat a v nejlepším případě se jim také vyhnout. Ve druhém článku se zaměřím na zlozvyky hudebního rázu. Jednotlivé oblasti zlozvyků jsem si pojmenoval individuálně, takže se s nimi asi v běžné literatuře nesetkáte.

FYZICKÉ ZLOZVYKY

Křivé sezení u klavíru
Tento zlozvyk postihuje asi nejvíce hráčů. Klavírista se „stydí“ před publikem a schovává se za zhrbená záda. Dále to může být důsledek špatného držení těla v osobním životě. Pravdou však zůstává, že na držení těla se dá zapracovat, ale to už by bylo téma na jiný článek.
 
Nepřirozené držení rukou a zvedání malíčků
Toto se týká většiny začínajících klavíristů. Vhodným přístupem ze strany učitele a dodržování jeho rad se dá dosáhnout uspokojivého držení rukou. Zvedání malíčků spojujeme nejčastěji s postavením ruky a dá se také lehce odstranit.
 
Křeče v obličeji
Tento zlozvyk obecně přisuzujeme tzv. prožívání hudby, avšak musíme rozlišit, do kterého hudebního stylu se hodí. Jistě však není nutností, aby měl klavírista v obličeji napětí když hraje, hudba se dá prožívat vnitřně a vyjadřovat hudebně. Pokud ovšem jsou křeče v obličeji záměrem, nemám námitek…
 
Poklepávání nohou při hře
Jistě se nejedná o příliš závažný zlozvyk, ale v klasické hudbě ho chápeme jako rušivý. Osobně však tento zlozvyk užívám, avšak jen při hře jazzové hudby. V tomto druhu hudby zastává rytmus velmi důležité postavení a jaksi dobarvuje kolorit atmosféry.
Hra bez dechu
Tato věc velmi ovlivňuje výsledek interpretované hudby. Pokud klavírista dýchá povrchně a nebo nepravidelně, dochází ke špatnému frázování melodie a celkový hudební výsledek trpí. Příčinou přoč nedýchá bývá většinou stud nebo tréma.
 
Na všech těchto druzích fyzických zlozvyků se dá soustavným nácvikem dojít k úplnému odstranění a osvobození se. Chce to však trpělivost a vlastní důslednost. Někdy se udává, že člověk po 30 dnech, kdy se snaží zlozvyk zlomit, dosáhne jeho překonání a snadněji jej kontroluje.
Pokud jej poté sem tam zkontrolujeme jestli se neopakuje, můžeme zlozvyk úplně odstranit.

5 comments to Zlé zvyky či zlozvyky I.

 • ondraW

  je mi 15. Hraju na klavír třetím rokem a nějak se nemůžu zbavit těch malíčků, prostě mi vždy vyletí nahoru..poraďte mi prosím, jak tomu zabránit
  děkuji

 • admin

  Ahoj Ondřeji,
  myslím, že pomůže, když se budeš vědomě soustředit na uvolněnost rukou. Existují na to i cviky, které ti k tomu pomohou. V každém případě dobré cvičení na docílení oddělenosti prstů může být toto: stiskni pět tónů v levé a pět tónů v pravé ruce. Hrej 4x malíčky v pravé i levé, ale ostatní prsty nechej stisknuté. Potom 4x prsteníčky a zbylé 4 prsty na pravé a levé nechej stisknuté. Takto až po palce. Je to cvičení, které používají v rusku a myslím, že dobře pomáhá. Hrej ho 2-3x denně a krásně se ti osamostatní prsty.

  Měj se a přeji trpělivost!

 • Honza

  Zacinam hrat na klavir a krom malicku zvedam i palce, ale hlavne – leva ruka je relativne ok, ale pravou mam zkroucenou asi jako na pocitacove klavesnici a drzet ji rovne mo skoro nejde :/ cim by to mohlo byt? Abycj dosahl rovne ruky nad pianem, pamaham si pri cviceni levou rukou, kterou si pravou srovnavam tak, ze tlacim pravou cast zapesti nahoru a levou dolu… Pak hraju obema a jde to, ale po nejake dobe se ruka zase prekrouti.. :/

  • pianoFORTE.cz

   Honzo, odpověděl bych asi takto. Najděte si učitele, protože toto bude potřeba konzultovat s odborníkem. Nevím kolik je vám let, ale není to úplně přirozený vývoj.

   Jiří
   pianoFORTE.cz

 • Statis

  Já hraji na klavír asi 2 měsíce. Samouk. Podle sluchu. Už hraji i klasické kousky a písničky. Ucim se z tutorialu z you toube. Vím ale ze mám špatný prstoklad a i když vím ze je to špatně, tak i přesto to stíhám, a akorát mě bolí pravé zápěstí jak ho mám pořad do vytocený doprava. Bachovu preludii jsem zvládl za týden. Jak to mohu spravit. Někdy hraji i 5 hodin deně.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>