V kolika letech začít hrát na piano II.

Dostávám často opakující se otázky na jednu a tu samou věc: „Vždycky jsem snil o hře na klavír, ale nebyl jsem k tomu veden. Teď už se bojím, že začít hrát v pozdějším věku je nemožné…“. Toto je často diskutovaná otázka lidí, co nehrají od útlého věku a ke klavíru se dostali až později. Již jsem se k tomuto téma vyjadřoval dříve a také bylo odpovídáno na toto téma ve  fóru. Pojďme jej ještě důkladně „prohnětat“.
Je pravda, že člověk se bojí s něčím úplně novým začínat tzv. od píky a tak si napišme pár tipů, které je potřeba si ujasnit než do toho šlápnem. Odvahy není nikdy dost a jistě nám odhalí spousty dalších přínosných možností, jak pozvednout náš život a zapálení pro věc.

Čeho chci dosáhnout?

Důležité je uvědomit si, kam to chci dotáhnout. Tzv. určit si priority a podle nich nastavit intenzitu, jakou se do věci chci pustit.
 • Chci ohromovat spolužačky.
 • Rád bych si zahrál pro radost a relax.
 • Mám rád filmové melodie a ty bych si rád zahrál.
 • Chci dosáhnout samostatnosti v nastudování jakékoli skladby.
 • Miluji jazz a všechny jeho odnože a proto bych se rád naučil improvizaci.
 • Mým cílem je dostat se na konzervatoř a tam studovat klasickou hudbu.
 • Chci se hudbou živit jako profesionál a zvládnout komplexně hru na nástroj.
 • Chci se věnovat psaní hudby pro klavír.

Kolik tomu mohu věnovat času?

Jakmile se rozhodnu co chci v klavíru dosáhnout (viz výše), měl bych si určit kolik tomu chci věnovat času. Tento problém jsem již zmiňoval v článku Kolik hodin mám cvičit.
Doba cvičení odpovídá:
 • PROFESIONÁLOVÉ cvičí 3 – 7h denně
 • AMATÉŘI 1 – 2h
 • RELAXÉŘI 5min – 30min
Jak je vidět, priority se různí ale také jsou odvislé od časových možností jednotlivých lidí. Někteří musí pracovat, jiní dělají spousty dalších věcí atd.

Kdy toho chci dosáhnout?

V neposlední řadě je dobré, pokud člověk ví, kdy daného cíle chce dosáhnout. Bude na to potřebovat rok, dva nebo pět? A nebo je cíl v neurčené dálce (toto je podle mě nejhorší možný scénář)? Tímto si nastavíte vnitřní motor a mozek se tak bude snažit přizpůsobit vašemu cíli. Pokud nepolevíte a budete vytrvalí, nevídím důvod, abyste svého cíle nedosáhli.

Jaké prostředky k tomu potřebuji?

Pokud chci hrát na klavír, budu potřebovat klavír. To je bez debat… Další důležitou věcí je spojit se s lidmi, kteří se klavíru věnují. Zajít s nimi na kafe a trochu si s nimi o tom promluvit. Dobré jsou víkendy věnované hře na klavír, které pořádají některé umělecké školy.
Dále je dobré navštívit kapelu, kde někdo hraje na klavír. Pokud se zajímáte o klasickou hudbu, tak navštívit někoho, kdo hraje v klavírním triu či sólově a prohodit s ním pár vět o svém záměru. Budete se divit, ale toto je velkou pomocí hlavně v začátcích. Výborně to člověka nakopne a otevře mu to obzory kde by mohl ještě zabrat.

Závěrem

Vězte, že pokud budete mít zodpovězeny výše zmíněné otázky, budete rozhodnější a pevnější v dalším rozvoji. Učitel, kterého byste si pro svůj rozvoj měli bezesporu najít, určitě ocení, že máte ucelenou představu o tom co chcete.
Doporučuji se do dané věci ponořit a soustředit se na všechny možnosti, které jsou k ke klavíru dostupné. Např. filmy o klavíristech, dokumenty o klavírech, nahrávky sólo klavíristů všech možných žánrů, noty, knihy aj.
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že všechno je to o vytrvalosti a systematičnosti a troše talentu. Pokud u vás převládají rysy jako vytrvalost a systematičnost, máte z velké části vyhráno. Pokud ne, můžete se pokusit své návyky změnit a tak uspět takřka v čemkoli. Někdy si o tom napíšem víc :)

2 komentáře V kolika letech začít hrát na piano II.

 • Čau Jirko, no to je náhodička, chtěla jsem si stáhnout NOPTY a našla jsem Tvoji webovou stránku. Jak se máš, kde žiješ? Já jsem již 5 let v ČR, pořád učím a jsem průvodkyně. napiš a pokecáme, třeba i přes SKYPE.

  Hela Švédová
  737590036

 • Eva

  Já začala hrát v 48 letech. Hraji pro radost sobě a svým přátelům. Stále mne to baví již 5 let.Dávám si za úkol naučit se zase jinou skladbu a malými krůčky se zdokonaluji.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>