A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

V kolika letech začít hrát na piano II.

Dostávám často opakující se otázky na jednu a tu samou věc: „Vždycky jsem snil o hře na klavír, ale nebyl jsem k tomu veden. Teď už se bojím, že začít hrát v pozdějším věku je nemožné…“. Toto je často diskutovaná otázka lidí, co nehrají od útlého věku a ke klavíru se dostali až později. Již jsem se k tomuto téma vyjadřoval dříve a také bylo odpovídáno na toto téma ve  fóru. Pojďme jej ještě důkladně „prohnětat“.
Je pravda, že člověk se bojí s něčím úplně novým začínat tzv. od píky a tak si napišme pár tipů, které je potřeba si ujasnit než do toho šlápnem. Odvahy není nikdy dost a jistě nám odhalí spousty dalších přínosných možností, jak pozvednout náš život a zapálení pro věc.

Čeho chci dosáhnout?

Důležité je uvědomit si, kam to chci dotáhnout. Tzv. určit si priority a podle nich nastavit intenzitu, jakou se do věci chci pustit.
 • Chci ohromovat spolužačky.
 • Rád bych si zahrál pro radost a relax.
 • Mám rád filmové melodie a ty bych si rád zahrál.
 • Chci dosáhnout samostatnosti v nastudování jakékoli skladby.
 • Miluji jazz a všechny jeho odnože a proto bych se rád naučil improvizaci.
 • Mým cílem je dostat se na konzervatoř a tam studovat klasickou hudbu.
 • Chci se hudbou živit jako profesionál a zvládnout komplexně hru na nástroj.
 • Chci se věnovat psaní hudby pro klavír.

Kolik tomu mohu věnovat času?

Jakmile se rozhodnu co chci v klavíru dosáhnout (viz výše), měl bych si určit kolik tomu chci věnovat času. Tento problém jsem již zmiňoval v článku Kolik hodin mám cvičit.
Doba cvičení odpovídá:
 • PROFESIONÁLOVÉ cvičí 3 – 7h denně
 • AMATÉŘI 1 – 2h
 • RELAXÉŘI 5min – 30min
Jak je vidět, priority se různí ale také jsou odvislé od časových možností jednotlivých lidí. Někteří musí pracovat, jiní dělají spousty dalších věcí atd.

Kdy toho chci dosáhnout?

V neposlední řadě je dobré, pokud člověk ví, kdy daného cíle chce dosáhnout. Bude na to potřebovat rok, dva nebo pět? A nebo je cíl v neurčené dálce (toto je podle mě nejhorší možný scénář)? Tímto si nastavíte vnitřní motor a mozek se tak bude snažit přizpůsobit vašemu cíli. Pokud nepolevíte a budete vytrvalí, nevídím důvod, abyste svého cíle nedosáhli.

Jaké prostředky k tomu potřebuji?

Pokud chci hrát na klavír, budu potřebovat klavír. To je bez debat… Další důležitou věcí je spojit se s lidmi, kteří se klavíru věnují. Zajít s nimi na kafe a trochu si s nimi o tom promluvit. Dobré jsou víkendy věnované hře na klavír, které pořádají některé umělecké školy.
Dále je dobré navštívit kapelu, kde někdo hraje na klavír. Pokud se zajímáte o klasickou hudbu, tak navštívit někoho, kdo hraje v klavírním triu či sólově a prohodit s ním pár vět o svém záměru. Budete se divit, ale toto je velkou pomocí hlavně v začátcích. Výborně to člověka nakopne a otevře mu to obzory kde by mohl ještě zabrat.

Závěrem

Vězte, že pokud budete mít zodpovězeny výše zmíněné otázky, budete rozhodnější a pevnější v dalším rozvoji. Učitel, kterého byste si pro svůj rozvoj měli bezesporu najít, určitě ocení, že máte ucelenou představu o tom co chcete.
Doporučuji se do dané věci ponořit a soustředit se na všechny možnosti, které jsou k ke klavíru dostupné. Např. filmy o klavíristech, dokumenty o klavírech, nahrávky sólo klavíristů všech možných žánrů, noty, knihy aj.
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že všechno je to o vytrvalosti a systematičnosti a troše talentu. Pokud u vás převládají rysy jako vytrvalost a systematičnost, máte z velké části vyhráno. Pokud ne, můžete se pokusit své návyky změnit a tak uspět takřka v čemkoli. Někdy si o tom napíšem víc :)

2 comments to V kolika letech začít hrát na piano II.

 • Čau Jirko, no to je náhodička, chtěla jsem si stáhnout NOPTY a našla jsem Tvoji webovou stránku. Jak se máš, kde žiješ? Já jsem již 5 let v ČR, pořád učím a jsem průvodkyně. napiš a pokecáme, třeba i přes SKYPE.

  Hela Švédová
  737590036

 • Eva

  Já začala hrát v 48 letech. Hraji pro radost sobě a svým přátelům. Stále mne to baví již 5 let.Dávám si za úkol naučit se zase jinou skladbu a malými krůčky se zdokonaluji.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>