A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

S trémou jsme se nenarodili!

Roztřepané ruce a bušící srdce. Kdo to nezná neví, jak může stres z veřejného vystoupení zhoršit výsledek mnohdy až o 50%. Přitom jsme skladbu hráli téměř tisíckrát, ale příjde více lidí, kterým chceme skladbu přehrát a ejhle … Vše se rázem zamlží a my se začneme ve skladbě ztrácet. Mnohdy během hry přemýšlíme kdo nás vlastně poslouchá a kolik přišlo lidí atd…

Tipy a rady, jak se nejlépe na stres připravit

1) Musím mít ke skladbě kladný vztah a rád se k ní vracet. Pokud je to má srdcová záležitost, stres je v tomto případě spíše jakési povzbuzení při hře. To znamená, hrejte věci co vás naplňují.

2) Dále byste samozřejmě měli skladbu umět hrát od kteréhokoli místa. Tento způsob vám zaručí důvěru a oporu v interpretaci.

3) Přehrejte si skladbu v pomalém tempu a uvědomujte si všechny detaily. Tímto pomůžete motorice i paměti.

4) Když mě tréma hodně svazovala, zkousel jsem vizualní představivost. Člověk si sedne pohodlně do křesla a uvede se do relaxace. Poté si představuje koncert a vlastní vystoupení. Pocit, který v něm představivost vzbuzuje pouze sleduje a nenechává se ním unášet. Snaží se situaci jen pozorovat a vnímat trému. Tento způsob vřele doporučuji, osobně mi hodně pomohl.

5) Poslouchejte co hrajete. Toto pravidlo by mozná mělo být jako první. Klavíristé často řesí jestli vypadají dobře, kolik přišlo lidí, jesli někdo pokašlává atd. Upřete pozornost na hudbu a ona vás sama povede. Vždyť jste skladbu hráli už stokrát – jenom se uvolněte a užíjte si to!

Máte nějaké zkušenosti s trémou? Jak ji zvládáte?

2 comments to S trémou jsme se nenarodili!

 • MaE

  S několika prvníma větami bych se ztotožnila. Bušící srdce, bolesti břicha a zpocené ruce. Vždy se vše na klavír naučím, hraji už poměrně dlouho, ale vždy při větších koncertech (či přehrávkách) se úplně ztrácím. Prsty mě neposlouchají, když vím, pro kolik lidí hraji, nejraději bych utekla. Chtěla bych pokračovat, ale vím, že takovýmto stylem to opravdu nepůjde.
  Důležité je ale taky, aby si člověk tu skladbu nepřehrál, protože s trémou to udělá své. A jediná věc, která mi zabírá je se zhluboka nadechnout a říci si, že to hraji jen pro jednoho člověka ve třídě. Ovšem to moc nezabírá…

 • admin

  Osobně to řeším tak, že se vyloženě těším na hraní před lidmi. Člověk se tak přeprogramuje na pozitivnější náhled na koncertování. Vždyť si tam posluchači přišli odpočinout a nechat se unášet příjemnou hudbou a né dívat se na ztrápeného a vystresovaného klavíristu….
  Myslím, že by Vám toto mohlo pomoci překonat vnitřní strach. Je to však dlouhodobější záležitost a má hlubší opodstatnění v psychice a uvolněnosti před hrou i při hře.
  V každém případě osobně stále cítím před vystoupením zvýšený tep a zostřenou vnímavost, ale po letech to vnímám jako příjemné a povzbuzující.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>