A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Extatické zážitky v hudbě

Několikrát jsem si pokládal otázku co člověka tolik táhne k hudbě a ke klavíru konkrétně? Jak je možné, že nám tolik imponuje tento způsob vyjadřování? Je to věc sebereflexe nebo spíše způsob sebeprosazování a ukazování se?

Potkal jsem již mnoho lidí co s klavírem buď úplně začínali, byli v pokročilejší fázi hraní a nebo lidé, kteří se hrou na klavír profesně zabývali. Všichni však měli něco společného …. jakmile se začalo mluvit o klavíru a hry na něj, všem se rozzářily oči a začala působit neuvěřitelná skrytá síla. Předávání informací a zkušeností v takových chvílích působilo až mysticky. Pokud se Vám poštěstilo dostat se do takové skupiny lidí, které spojuje touha k hudbě a mohli jste si v této skupině jako klavírista zahrát spolu s rytmikou (basa a bicí), nemusím už o tom více psát. Při hře v takovém uskupení se stáváte buňkou v organismu a tepete v rytmu se spoluhráči. Jedná se o neuvěřitelný zážitek spolupráce, kolektivnosti a týmového ducha. Pokud vám navíc při hře zůstává dostatek pozornosti, můžete si poté plně uvědomovat tuto pospolitost a také ji patřičně prožít :)

V mém případě je hra na klavír jakýmsi sebevyjádřením a také touhou po opakovat prožitky. Několikrát se mi podařlo při sólové hře dostat se s posluchači do takového stavu, kdy se jako jedinec přestanete vnímat a splynete s posluchači. Každý vrchol fráze je poté bodem, kdy posluchače napínáte až k prasknutí a vedete je k zážitkům uspokojení s poslechu. Tato zkušenost se těžko popisuje, ale věřil bych, že něco takového zažívají např. domorodci při rituálních tancích. Při nich se plně ponoří do sebe a v často jednoduchém doprovodném rytmu tancují až do trasových stavů. Obtíží opakovat takový zážitek při hře na klavír je v komplikovanosti naší evropské hudby, uvolněnosti, oddanosti a jiných podvědomých bariér viz Zlé zvyky čí zlozvyky I.

Pokud tedy pociťujete stejné nutkání při hovoru a nebo hře na klavír (u těch kteří již hrají na klavír), asi byste s ní měli začít a proniknout do tajů této misteriózní záležitosti. Pro mnoho lidí je hra na klavír neuvěřitelně obtížná až nepřekonatelná a taky se jí ve skrytu duše bojí. Myslím však, že pokud má člověk dostatek kuráže, dokáže cokoli.

Jak říká slogan NIKE – Just do it ! (prostě to udělej) :)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>