A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Tempová označení

Při čtení nové hudební skladby by měl autor uvést v jakém tempu neboli rychlosti si skladbu představuje interpretovat. V dnešním článku si napíšeme více o tom jaké máme možnosti tempových označení. A jak k nim přistupovat.

V dřívějších dobách se tempo skladby označovalo italskými názvy nebo názvy jakykem autora (česky, francouzsky aj.). Určitě jste již někde slyšeli italská slova jako „largo“ nebo „presto“. V překladu těchto slov máme uložen přibližný údaj rychlosti. Largo – široce, presto znamená rychle.

Rozpis tempového označení:

largo, 40-60, široce
adagio, 66-76, pomalu
andante, 76-108, volně, krokem
moderato, 88-102, mírně
allegro, 120-168, rychle
presto, 168-200, velmi rychle

V dnešních notách můžete narazit na způsob označení rychlosti udaný metronomicky. Například čtvrťová nota rovná se 60. To znamená, že skladba bude v rychlosti jedna čtvrťová za vteřinu. Abychom skladbu přesně interpretovali, použijeme k tomu metronom. Ten nastavíme na hodnotu MM=60 a podle něj skladbu hrajeme. Ve výsledku je nutné připomenout, že hudba nemůže být hrána přesně metronomicky, protože potom zní příliš strojově a neživě.

Pro lepší orientaci v nabídce metronomů, který by neměl chybět žádnému klavíristovi, uvedu základní typy.

1) Prvním metronomem je spíše již „babička“ mezi metronomy. Dříve se hojně užíval na hudebních školách.

Tempo-metronom-babicka

Metronom „babička“. V dnešní době méně používaný.

2) Následující metronom patří do skupiny digitálních. Je lehounký a snadno přenesitelný.

 

Tempo-metronom-digitalni

Digitální metronom. Někdy může trvat déle než jej nastavíte.

3) A nakonec uvedu metronom, který používám já. Jde o polodigitální metronom, kde snadno a rychle nastavíte požadovanou rychlost. U digitálních to někdy může být na dlouhé lokte…

Tempo-metronom-muj

Metronom, který používám já. Jednoduchý a účelný. A o to jde!

Na závěr. Pokud autor uvede v průběhu skladby slovo „ritardando“ nebo jeho zkratku „rit.“, znamená to postupné zpomalení. Opakem „rit.“ je slovo „accelerando“ případně „acc.“, znamená postupné zrychlování.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>