A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Sedm a půl oktávy

V dnešním článku patřícímu do kategorie pevných základů si vysvětlíme podrobnější pojmenování oktáv. Obrázek č. 1  znázorňuje přehled oktáv na klaviatuře s 88 klávesami. Nejhlubší klávesu představuje tón subkontra A2. Naopak nejvyšší klávesou, tedy i nejvyššim tónem na klaviatuře je tón c5.
Obr. 1. Přehled rozložení klaviatury s 88 klávesami.
Pořadí oktáv
Jak vidíme na obrázku, jména oktáv jdou po sobě v pořadí subkontra oktáva, velká oktáva, malá oktáva, jednočárková oktáva, dvojčárková oktáva, tříčárková oktáva, čtyřčárková oktáva a poslední pětičárková oktáva. V anglicky mluvících zemích se oktávy značí c1 – c9, kde c5 je naše oktáva c1. Příjde mi to rozumější, protože si člověk nemusí pamatovat pořadí subkontra, kontra, velká, malá atd.. Je to ale na zvyku a postupně Vám to ani nepříjde (pokud se nepotkáte s jiným označením).
Obr. 2. Značky pro oktávu.

Pomocné značky pro oktávy

Pokud bychom chtěli zaznamenat do notového zápisu krajní tóny na klaviatuře, ať už vrchní nebo spodní, museli bychom přidat mnoho pomocných linek, abychom notu vyjádřili. Pro usnadnění máme oktávovou značku „8va“ a „8vb“. První značka udává klavíristovi hrát notu o oktávu výše (než je napsáno) a druhá o oktávu níže (než je napsáno). Lépe nám to osvětlí obrázek č.2 (napravo). Ve výsledku hraje klavírista C2 (kontra C) a c5 (pětičárkové c).

Způsob nacvičení orientace v oktávách

Nejprve si dobře ujasněte tóny v jednočárkové oktávě a poté můžete trénink tónů včetně posuvek, ztížit přidáním oktáv. Nejlépe je střídat oktávy ve velkych skocích třeba ze subkontra oktavy do oktávy tříčárkové.

Závěrem

Často se setkávám s povrchním pochopením umístění oktáv na klaviatuře. Celou skladbu žák nacvičí v jiné oktávě aniž by si toho všimnul. Dejte si proto na začátku studia notového materiálu pozor na to, aby počáteční tóny skladby odpovídaly dané oktávě. Poté stačí sledovat melodickou linku a případné skoky (například oktávové) zpětně ověřovat.

2 comments to Sedm a půl oktávy

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>