A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Procvičování notových závitů

Sedíte u notového textu a louskáte jednu notu za minutu? Vyčerpává Vás to? Dokážete si představit zahrát noty z listu? Prostě otevřít noty a hrát? Pojďme se na téma čtení not trochu podívat…
Pokud se chceme naučit číst text, přečteme mnohdy desítky až stovky knih a teprve poté „hltáme“ knihy bez přemýšlení. Začali jsme tedy se spojováním písmen a vznikla nám slova. Někdy dokonce vidíme význam věty jakoby předem. 

Jak to dělá většina klavíristů

Podobný proces můžeme aplikovat na čtení notového zápisu. Mělo by to být samozřejmostí a muzikant by měl pohotově číst jakékoli noty v obou klíčích (houslovém i basovém). Mnohdy jsem se však setkal spíše s drilováním techniky a opakováním pár sklabiček na koncert, než s opravdovou přípravou a soustavným vzděláváním ve čtení not.

V čem je problém při čtení not?

Problém je v tom, že většina žáků po třech týdnech hraní skladby už noty aktivně nečte a skladbu hraje zpaměti. Toto by nebyl problém, ale pokud žák přehraje dvě tři skladby za rok a jinak se ke čtení not nedostane, uznejte sami, takto se nemůže stát přeborníkem.

Pouhé čtení not pomáhá

Ani nevím, jak více zdůraznit pouhé čtení notového zápisu. Čtěte, čtěte a čtěte! Nerozvíjí se tím sice hudební sluch, ale vizuální pohotovost nás výborně vyzbrojí a připraví na opravdový „boj“ ve čtení z listu. Říkáte si „to je přeci jasné, čtení not je základ!“
Divili byste se kolik profesionálních hráčů se zakoktá, když má přečíst nahlas notový zápis… Pokud nechcete strávit hodinu sezením nad A4 not, vřele doporučuji dodržovat některá následující cvičení:

Jak na čtení not? Musí se to cvičit.

1) Jedenkrát denně 5 minut čtěte jakýkoli notový zápis s houslovým i basovým klíčem. Noty čtěte pravidlem od spoda nahoru. Napřed přečtěte notu z basového klíče a potom notu v houslovém. Cvičení provádějte 1 měsíc.
2) Čtěte noty a zároveň je hledejte na klaviatuře. Cvičení provádějte další 1 měsíc.
3) Poté se udržujte v kondici čtením not alespoň jedenkrát týdně a toto dodržujte již napořád.
4) Dále přidejte do svého treninku hraní z listu. Nejprve hrejte s metronomem pravou ruku. Poté si přehrejte levou.
5) Hrejte oběma rukama dohromady houslový i basový klíč a trénujte se v pohotovosti čtení not dopředu.
6) V hudební knihovně si vypujčte noty pro sborové hlasy soprán, alt, tenor, bas a snažte se je hrát z listu.
7) Hrejte skladby pro tria, kvartety, kvintety. Dávejte však pozor na transponované nástroje. (např. trumpeta, klarinet, hoboj aj.)
8) Vytrvejte, pokud dojdete až sem, zjistíte, že když se vrátíte k hraní partu piana, je to docela snadné…najednou totiž budete hrát zase jen dva klíče basový a houslový.

1 comment to Procvičování notových závitů

  • Koník

    Ahoj, měl bych pro Vás takový tip na proscvičení notových závitů. Máte-li digitální piano s možností připojit jej k pc, stáhněte si aplikace Note Attack (je to freeware). Je to taková „hra“, kde se Vám objevují noty v notové osnově a Vy je stiskem příslušné klávesy na pianu „odstraníte“. Lze si zde nastavovat rozsah kláves.

    Jen to má jednu nevýhodu. To, co hrajete nedává smysl, jsou to jen různé tóny. Ale na procvičování not myslím, že fajn.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>