A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Posuvky a jiné fígly

Jakým způsobem dosáhneme toho, abychom do notového zápisu uměli zaznamenat černé klávesy z klaviatury? Využijeme k tomu tzv. posuvky. Posuvky máme dvě „#“ (křížek) nebo „b“ (béčko). Pokud chceme posunutou notu zrušit (takzvaně odrazit), použijeme k tomu odrážku (na obrázku je odrážka znázorněna před třetí notou v prvním taktu).

posuvky-a-jine-figlyPopis notové ukázky

Projděme si nyní notovou ukázku notu po notě. Důležité je poznamenat, že se ukázka pohybuje v předznamenání Es dur. Dnes si předznamenání vysvětlovat nebudeme, ale pro pochopení nám bude stačit uvést, že se jedná o daný počet „b“ nebo „#“ předznamenávající, které noty se budou v celé skladbě zvyšovat nebo snižovat. V našem příkladě bude každá nota „h, „e“, „a“ v celé skladbě snížena na „hb“, „eb“, „ab“ (čti „hes“, „es“, „as“).

První nota je „c#“, druhá „eb“, kvůli předznamenání skladby. Třetí nota má odrážku a tím se z ní stává nota „e“. Protože jsme první notu „c“ v taktu zvýšili na „c#“, bude i čtvrtá nota „c#“. Pokud však přejdeme do dalšího taktu (svislá čára rozdělující noty po čtyřech, zruší se tak naše umělé zvýšení nebo snížení tónu (na předznamenání změna taktu nemá vliv). Proto ve druhém taktu není tón „c#“, ale tón „c“. Dále máme noty „ab“, snížené kvůli předznamenání a notu „f“ a „d#“.

4 comments to Posuvky a jiné fígly

 • Dee

  Z toho mi jde hlava trochu kolem… jak clovek v praxi zvladne dohlidat vsechny noty aniz by si to pred kazdou dopsal, to teda nevim! :D

  • admin

   To Dee.
   Je to jen cvik. Ze začátku je potřeba být na sebe nesmlouvavý. Bude to těžké, ale dospělý to zvládne. Postupem času se něco v hlavě zlomí a člověk nepřemýšlí nad každou notou. Jde to samo. Pomáhá taky pouze noty číst. Psal jsem na toto téma článek. Pohledejte kdyžtak.

   Jiří.
   pianoFORTE.cz

 • Dee

  Ted me napada jestli to nebude jasnejsi a snadnejsi az budu umet vic stupnic, zatim mam v repertoiru jenom C dur a A moll…

  • admin

   To Dee:
   Nebude to lehčí, protože to se znalostí stupnic nesouvisí. Prostě pokud chcete umět číst noty, bude to chtít práci, které se člověk nevyhne. Když jste se učil/a číst, taky jste napřed musel/a naučit písmena a až poté slova. Vše má svou souslednost.

   S pozdravem
   Jiří.
   pianoFORTE.cz

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>