A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Notová abeceda

V minulém článku s názvem „Orientace na klaviatuře i ve dvě v noci“  jsme si pověděli něco o pojmenování tónů na klaviatuře. Dnes se zaměříme na to, jak tyto tóny vypadají v notovém zápise . Obrázek nám usnadní tisíce slov…
Graficke znázornění tónů klaviatury v notovém písmu

Notové klíče

Obr.1 v levé části zobrazuje dva klíče. Nahoře je houslový tzv. g klíč (svírá svým břichem tón g1). Pod ním je klíč basový tzv. f klíč (mezi jeho dvěma tečkami je tón malé f).

Středový tón

Dále na obrázku vidíte uprostřed tón „c1“. Tento tón je hlavním orientačním tónem na klaviatuře. Pokud se posadíte do středu klaviatury, naleznete jej naproti pupku.

Oktávy

Na obrázku také vidíme různé pojmenování tónů. Někde je velké C, někde je malé c, někde je c1 nebo c2. Toto je označení pro přesné určení oktáv. Jak se orientovat na klaviatuře si probereme v příštím článku.

Jak procvičovat notový zápis?

Někde jsem četl, že v Rusku se děti trénují v notovém zápise pouhým čtením z listu. Není zde sice hudební představa, ale je to vlastně základ pro pohotové čtení. Když jsme se učili číst slova a věty, také jsme stále četli a četli. Jakmile se rozhodnete naučit noty, čtěte nejméně jeden řádek not denně. Osvědčilo se mi také učit se noty hned v obou klíčích dohromady a také to po svých žácích vyžaduji.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>