A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Metrum

Metrum je střídání těžkých a lehkých dob v taktu. Doby můžeme střídat pravidelně (těžká-lehká-těžká-lehká….) a nebo nepravidelně (těžká-lehká-lehká-těžká-lehká-těžká-lehká-lehká…). Metrum máme dvoudobé, třídobé, čtyřdobé aj. podle taktového označení.

Na příkladu valčíku, se dá metrum lehce vysvětlit.

Valčík je na tři doby, kde první doba je těžká a druhá s třetí dobou jsou lehké. Pokud takto budeme interpretovat valčík, bude nám do tance. Představte si valčík v metru lehká-těžká-lehká….v tomto případě nebude hudba fungovat a nebudeme se v ní orientovat. Nehledě na to, že pokud byste na tuto hudbu chtěli tancovat, bude to pro vás velmi obtížné. Oranžově zvýrazněná místa v ukázce jsou těžké doby.
metrum-valcik

Ukázka metra ve valčíku.

V následující ukázce vidíme těžké doby v taktu dvoudobém, třídobém, čtyřdobém a šestidobém.
metrum24-34-44
Matrum v taktu 2/4, 3/4, 4/4.

metrum68
Dvě podoby metra v taktu 6/8.

Jak vidíme, každé taktové označení má své vlastní metrické zákonitosti. Pokud s tímto budeme počítat, interpretace skladeb pro nás bude snadnější a pro posluchače přehlednější.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>