A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Intervaly základní

Interval je vzdálenost mezi dvěma tóny. Při stisknutí kláves na klavíru „c“ a „f“ zazní interval čisté kvarty. Při stisknutí kláves „e“ a „d“ zazní interval malé septimy. K čemu je to dobré? Každá melodie se skláda z intervalu a každy akord můžeme na základě intervalů rozklíčovat a lépe pochopit. Jakmile člověk porozumí intervalům, vystaví si pevný základ pro pochopení harmonie případně kontrapunktu.
Intervaly označujeme italskými jmény: prima, sekunda, tercie, kvarta, kvinta, sexta, septima a oktava. Hlavním dělením intervalů jsou: čisté a velké.

Základní rozdělení intervalů:

ČISTÉ intervaly zde patří prima, kvarta, kvinta, oktava.
VELKÉ intervaly zde patří sekunda, tercie, sexta, septima.

Vysvětleme si to na stupnici C dur. Stupnice začíná a končí na tónu „c“ a jde po bílých klávesách.
Název intervalu od tónu „c“
do „d“ velká sekunda (zkráceně v.2)
do „e“ velká tercie (v.3)
do „f“ čistá kvarta (č.4)
do „g“ čistá kvinta (č.5)
do „a“ velká sexta (v.6)
do „h“ velká septima (v.7)
do „c“ čistá oktáva (č.8)

Stejné vztahy mezi tóny najdete od každého tónu na klaviatuře pokud dodržíte intervalové vzdálenosti.

Jak odvodit intervaly od jiných tónů? Máme tři možnosti:

1) Daný interval odvodíme na základě znalosti stupnice. Př.: Najděte velkou sextu od tonu „a“. Pokud známe stupnici A dur (a, h, c#, d, e, f#, g#, a), počitáme postupně od tónu „a“ po tón „f#“, který je od tónu „a“ vzdálen o šest kroků.

2) Druhý způsob je napočítání půltónů mezi daným intervalem ve stupnici C dur a mechanické přenesení na hledaný tón. Př: Urči velkou tercii od tónu „a“. Ze stupnice C dur víme, že mezi tónem „c“ a tónem „e“ je v.3. Napočítáním půltónů (nejmenších vzdáleností mezi tóny) zjistíme 4 půltóny. Tento počet napočítáme od tónu „a“ a vysledkem je tón „c#“.

3) Třetím způsobem není ani tak metoda odvozování, jako spíše vizuální schopnost interval uvidět. Jak na to? Vyberte si jeden interval a ten přenášejte na jiné tóny. Tímto způsobem intervaly začnete „vidět“.

Osobně upřednostňuji třetí variantu. Je to však věcí názoru. Nebojte se experimentovat, postupně si intervaly osvojíte a už nebudete přemýšlet jestli se jedná o kvintu nebo sextu. Uvidíte to okamžitě…

příště se v článku „Intervaly odvozené“ podíváme na pojmenovávání mimotonálních intervalů tzn. intervalů nepatřících do dané tóniny.

Pokračování článku „Intervaly odvozené„.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>