Interval je vzdálenost mezi dvěma tóny. Při stisknutí kláves na klavíru „c“ a „f“ zazní interval čisté kvarty. Při stisknutí kláves „e“ a „d“ zazní interval malé septimy. K čemu je to dobré? Každá melodie se skláda z intervalu a každy akord můžeme na základě intervalů rozklíčovat a lépe pochopit. Jakmile člověk porozumí intervalům, vystaví si pevný základ pro pochopení harmonie případně kontrapunktu.
Intervaly označujeme italskými jmény: prima, sekunda, tercie, kvarta, kvinta, sexta, septima a oktava. Hlavním dělením intervalů jsou: čisté a velké.
Základní rozdělení intervalů:
ČISTÉ intervaly zde patří prima, kvarta, kvinta, oktava.
VELKÉ intervaly zde patří sekunda, tercie, sexta, septima.
Stejné vztahy mezi tóny najdete od každého tónu na klaviatuře pokud dodržíte intervalové vzdálenosti.
Jak odvodit intervaly od jiných tónů? Máme tři možnosti:
1) Daný interval odvodíme na základě znalosti stupnice. Př.: Najděte velkou sextu od tonu „a“. Pokud známe stupnici A dur (a, h, c#, d, e, f#, g#, a), počitáme postupně od tónu „a“ po tón „f#“, který je od tónu „a“ vzdálen o šest kroků.
3) Třetím způsobem není ani tak metoda odvozování, jako spíše vizuální schopnost interval uvidět. Jak na to? Vyberte si jeden interval a ten přenášejte na jiné tóny. Tímto způsobem intervaly začnete „vidět“.
příště se v článku „Intervaly odvozené“ podíváme na pojmenovávání mimotonálních intervalů tzn. intervalů nepatřících do dané tóniny.
Pokračování článku „Intervaly odvozené„.
Leave a Reply