A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Hrajeme legato, ligaturu a nebo odtah?

V dnešním článku se zaměříme na vysvětlení obloučků v notovém zápise a způsob, jak jej hudebně vyjádřit. Jeden oblouček má totiž několik významů, které jsou závislé na kontextu hudební myšlenky. Než se pustíme do podrobného vysvětlení jednotlivostí obloučku ve hře na klavír, uveďme si jeho obecné použití v hudbě.
Nejnázorněji můžeme oblouček demonstrovat v houslové hře, kde znamená tah smyčcem bez jeho přerušení tzv. „na jeden smyk“. Použití při hře na dechové nástroje, zastává oblouček funkci „hry na jeden dech“. Jaké má využití oblouček v klavírní hře? Pojďme se na to podívat podrobněji…
V zásadě užíváme tři druhy obloučků a to legato, ligatura a odtah. Jejich přesné rozlišení je stěžejní pro správnou interpretaci hudby.
LEGATO s českým ekvivalentem „vázaně“. Hrajeme s vázaností noty na notu bez jakýchkoli pauz mezi notami. Užíváme v hudební frázi viz. článek „Fraze je jako slovní věta„. Tímto typem obloučku označujeme hudební myšlenku – frázi. Nejčastěji se značí horním obloučkem od první noty fráze po notu poslední (viz.obr. dole). Stejně jako v označení pro smyčce nebo dechy bychom měli označit tímto obloučkem rozumnou délku fráze, tím myslím maximálně 2-3 takty (záleží na druhu „taktu“).
Hrajeme legato
LIGATURA značí spojení dvou not stejné výšky. Například c3 v prvním taktu s c3 ve druhém taktu. Výsledkem bude jeden nepřerušený tón, který bude znít z noty výchozí do noty cílové. Jakým jiným způsobem byste chtěli zaznamenat notu, která by měla znít déle než jeden takt? Obr. dole nám prozrazuje, jak toho docílit.
Hrajeme ligaturu
ODTAH nebo také „zhoupnutí“. Tento typ obloučku má svá konkrétní specifika provedení. Spojuje dvě až tři noty různé výšky a zvukový výsledkem by mělo být zhoupnutí. Jak ho jen provést? Základem je akcent (důraz) na první notě a odtah na poslední notě. Poslední notu proto o trochu zkrátíme a ve hře odlehčíme, abychom získali tížené odtažení. Obrázek dole nám situaci lépe vysvětlí.
Hrajeme odtah

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>