A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Fráze je jako slovní věta

Nejprve si vysvětleme, co znamená hudební fráze. Je to hudební myšlenka, která má logické uspořádání. Nejblíže by se dala přirovnat ke slovní větě. Má začátek, vrchol zdělení a závěr. Frázi značíme obloučkem nad notami, který nám ohraničuje její začátek a konec. Hrajeme ji nejčastěji v legatu a nárust napětí směřující k hlavní myšlence vystavujeme na základě dynamiky.
Způsob frázování v píseni "Vyletěla holubička".

Návod na hru frází

Nejpodstatnější v provedení fráze je její tzv. „vystavění“. Pro správné interpretování fráze je zapotřebí hrát maximálně legato (vázaně), žádný z tónů fráze nevyrazit oproti ostatním a také promyslet dynamiku začátku, vrcholu a konce. Pro dynamickou výstavbu fráze nejlépe funguje dynamika p-mf-p (případně p-f-p). V hudební ukázce nahoře vidíme dva způsoby dynamického vystavění hudební fráze v lidové písni „Vyletěla holubička“. Na prvním řádku je použita dynamika p-f-p, kde hudební myšlenka je postupně připravována a nejvyšší tón fráze je dynamicky podepřen a následně dynamika klesá zpět do p. Ve druhém řádku vidíme méně častý způsob dynamiky f-p. Zde je důležitost zdělení na začátku hudební fráze s dynamikou f a poté dynamika ustupuje a klesá do p.

Fráze u jiných nástrojů

U smyčcových nástrojů označuje oblouček smyk smyčce. U dechových nástrojů značí délka fráze, jak dlouho musí hráč vydržet s dechem. Naopak klavíristé, ti nemusí dodržet výše uvedené zákonitosti smyku nebo dechu, ale pro lepší pochopení „frázování“ je dobré frázi tímto způsobem cítit.

Praktický návod

Zahrejte si frázi na nástroj a poté si ji zazpívejte. Tento způsob je všeobecně doporučován nejznámějšími pedagogy v historii klavírní interpretace. Nejenom si hudbu prožijete, ale navíc se Vám i podaří přirozeně dynamicky „vycítit“ její stavbu. Dobrým vodítkem může být obyčejná slovní věta, ve které je pointa uvedena nejčastěji uprostřed. Slovo, které je ve větě nejdůležitější přirozeně nejvíce zdůrazníme. Stejně to funguje v hudební větě neboli frázi. Velmi nám také pomůže při stavbě fráze cítit co nejdelší hudební celky. Například 4/4 takt slyšet po půlových hodnotách a nebo lépe slyšet celý takt nebo dva dohromady …
Doporučené skladby na procvičení frází:
Černé oči jděte spát – lidová píseň
Dobrů noc má milá – lidová píseň
Voděnka studená – lidová píseň

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>