A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Akordy IV. – septakordy

Pokud jste někdy hráli písničky, které měly pouze akordické značky místo vypsané levé ruky v basovém klíči, možná jste narazili na značky typu C7, G7, F7 atd. Tento způsob zápisu prozrazuje výskyt septakordů, které se oproti minule probraným kvintakordům a jejich obratům liší přidáním malé nebo velké septimy k základnímu tónu kvintakordu (nebo velké nebo malé tercie nad kvintu kvintakordu).

K čemu slouží septakordy?

Septakordy nám obohacují základní akordy (trojzvuky) o další tón a přidávají skladbám nádech bohatosti, zajímavosti a většího napětí. Stavíme je na základě tóniny, ve které skladbu hrajeme, ale dají se velice dobře použít na modulování do jiných tónin. Jejich užití záleží na stylu skladby. V klasické literatuře se setkáme nejvíce s dominantními septakordy a to jen na některých místech, avšak například v bluesové nebo jazzové hudbě jejich výskyt takřka nahrazuje běžné trojzvuky.

Jak tvoříme septakordy?

Tvorba septakordů vychází ze základního kvintakordu (durového, mollového, zmenšeného nebo zvětšeného), nad jehož tři tóny přidáme další tercii. Septima septakordu je buď malá nebo velká a název septakordu je slovní nebo v podobě akordické značky.

<h2″>Typy septakordů a jejich akordické značky

Vypišme si nyní varianty septakordů, které jsou nejběžněji používané. Použil jsem popis: odborný název, akordická značka, tóny akordu, běžný název.

Tvrdě malý septakord, C7, c-e-g-hb, dominantní septakord
Tvrdě velký septakord Cmaj7, c-e-g-h, velký septakord
Měkce malý septakord, C-7, c-eb-g-hb, malý septakord
Měkce velký septakord, C-maj7, c-eb-g-h
Zmenšeně zmenšený, C°7, c-eb-gb-hbb, zmenšený septakord (přeškrtnuté kolečko u C°7)
Zmenšeně malý, C°7, c-eb-gb-hb, polozměnšený septakord
Zvětšeně velký, C+7, c-e-g#-h, zvětšený septakord
U odborného názvu si všimněte, že první slovo zančí durovost nebo mollovost tercie (tvrdě, měkkce), druhý název se zaobírá septinou (malá, velká) a poslední slovo nám zděluje, že se bavíme o septakordech.

Pár slov na závěr

Existují i složitější varianty septakordů, ale pro začátek bohatě stačí výše uvedené. Pokud budete mít zájem, můžeme si „zahuštěnější“ jazzové akordy popsat v některém dalším článku. Septakordy mají více variant akordických značek, ale ty podrobně probereme jindy. Septakordy stejně jako kvintakordy mají své obraty, poskytující další možnosti a hlavně usnadnění hry skladeb nebo písní pro hráče. Stejně jako varianty akordických značek, tak problematika obratů zabere několik dalších článků, takže se těšte na příště.

10 comments to Akordy IV. – septakordy

 • Yveta

  Dobrý den, krátce jsem se dívala na nějaké akordy nebo co to je:-) a neumím lautr nic. Nerozumím těm divnejm obrázkům.Můžete mi prosím někdo poslat základy, respektive co jsou to noty a jak to vypadá:-)jaká je základní skupina vím jen c,d,e,f,g,a,h,c :-) určitě skvělej základ. Jinak mám doma Keyboad a zatím umím jen kousek Elišky.-Pamatuji si co mám zmačknout podle vizuální paměti. Dobrý základ mi poskytl program Play Synthesia. Ale pro delší skladbu či hraní oběma rukama už nezvládám.Děkuji, snad jsem nikoho nepohoršila svými znalostmi:-)

 • admin

  Dobrý den Yveto,
  doporučuji pročíst webové stránky a postupovat bez přeskakování z tématu na téma. Mrkněte do sekce Chci hrát na klavír a poté na Pevné základy a tam si pročtěte články pro začátečníky. Jakmile budete vyzbrojena znalostmi a uděláte si představu o teorii, oslovil bych na vašem místě učitele a s ním začal ve výuce. Učit se na klavír přes web je obtížné, chce to alespoň nějaký základ.

  Přeji úspěšné vykročení!
  J.

 • Blackfucky

  Dobrý den, jsou někde k přečtení i ty složitější varianty septakordů, případně něco o nónových akordech, tercdecimových akordech?

  Děkuji

 • admin

  Zdravím,
  máte pravdu, ještě to na webu není. V brzké době o tom něco napíši, teď jsem na to neměl čas. Zaměřím se na složitější akordy a jejich popis. Nonové a tercdecimové akordy se používají spíše v jazzu, takže to bude tímto hudebním stylem ovlivněné.

  pianoFORTE,
  Jiří.

 • vlastas

  Dobrý den,

  mě by prosím zajímalo, jak je to u prstokladů septakordů. Někde jsem na internetu četl, že se hrajou pouze tři tóny. Nehraje se kvinta. Ale nikde jinde se o ničem takovém nikdo nezmiňuje. Jak to prosím je?

  díky moc vlasta

 • admin

  Zdravím Vlastas,
  záleží na tom :)
  1) Pokud se budeme bavit o plnohodnotném zvuku, budeme hrát v levé oktávu a v pravé základní tón, tercii, kvintu i septimu (ať už v základním tvaru septakordu nebo některém z obratů). Tento způsob se využíval v romantických skladbách.
  2) Když nám to melodie dovolí, můžeme klidně v pravé vynechat kvintu, protože tu člověk automaticky slyší (z alikvótní řady) a zahrát jen tercii a septimu. Základní tón hrajeme v levé ruce.

  Stačí to tak?
  pianoFORTE,
  Jiří

 • vlastas

  určitě, díky moc :)

 • Lukas P.

  Zdravím,
  trochu jsem se začetl a nedá mi neopravit některé chyby..

  Základních septakordů je sedm. Tvrdě malý, tvrdě velký, měkce malý, měkce velký, zmenšeně malý, zmenšeně zmenšený a zvětšeně velký.

  Jazzová značka „kolečka“ ° u zmenšeně malého by měla být v tomto případě přeškrtnutá. Je to polozmenšený septakord. Kolečko se využívá u zmenšeně zmenšeného septakordu. c-es-ges-heses

  Zvětšeně velký septakord – c-e-gis-h

  Zvětšeně malý c-e-gis-hes už spadá do neterciových (alterovaných).. Zkuste si udělat první obrat.
  Takových akordů existuje víc např. rozšířený zmenšeně velký c-es-ges-h či dominantní se zmenšenou kvintou c-e-ges-hb.

  Tak hodně zdaru,
  Lukas

  • pianoFORTE.cz

   Zdravím Lukasi,
   konečně jsem se k tomu dostal. Ano, máte pravdu. Moje chyba. Děkuji za povšimnutí. Opravil jsem to. Nyní by to mělo být ok.

   S pozdravem
   Jiří
   pianoFORTE.cz

 • Jirka

  Typy septakordů a jejich akordické značky

  Upravte si formátovací znak :D. Jinak super

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>