A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Akordy II. – obraty

V minulém pojednání o akordech jsme si uvedli, druhy akordů podle stavby a jejich základní dělení založeném na terciovém základu. Pokud dostatečně rozumíte předešlému článku, měli bychom se posunout kupředu a napsat si něco o obratech kvintakordů.

Důvod proč akordy obracíme

Abychom mohli zahrát sled akordů bez nutnosti hrát akord vždy od základního tónu, používáme k tomu obraty. Obraty nám poskytují rychlejší a pohotovější hru v levé ruce. Jejich užití je širší, avšak pro dnešní článek se spokojíme s tímto vysvětlením.

Obraty akordů

Obecně obrat akordu znamená přesun spodního tónu o oktávu výše. Uveďme si příklad, jak obrátit akord C dur. Akord obsahuje tóny c-e-g viz. předešlý článek. Jestliže spodní tón obrátíme o oktávu výše, vznikne nám obrat s názvem sextakord s tóny e-g-c. Pokud spodní tón sextakordu obrátíme o oktávu výše, vznikne nám kvartsextakord s tóny g-c-e. V následujícím seřazení si věc lépe vyjasníme:

1. kvintakord (základní tvar)

2. sextakord (první obrat)

3. kvartsextakord (druhý obrat)

Vzniká obratem jiný akord?

Pokud vznikne obratem kvintakordu sextakord nebo kvartsextakord neznamená to, že zní odlišný akord. Zvukově je úplně jedno, zda-li hrajeme základní tvar a nebo jeho obraty, avšak důležité je postavení tónu v basu. Pokud tedy levou rukou zahrajeme tón C a v pravé ruce tóny c-e-g, e-g-c nebo g-c-e, jedná se stále o tentýž akord C dur.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>