Nesmrtelné skladby Jiřího Šlitra a divadla Semafor

Nesporně nejvýraznější klavírní osobností působící v divadelním prostředí v 60.letech 20. století byl společně s textařem Jiřím Suchým klavírista Jiří Šlitr. Pojďme nahlédnout formou skladeb v sekci Noty online, ale také textu blíže k tomuto virtuóznímu „Doktorovi práv“.

Osoba Jiří Šlitr

Jiří Šlitr vystudoval právníckou školu, avšak tomuto povolání se během života prakticky nevěnoval. Zajímala ho především kresba, grafika a hlavně hra na klavír. Patřil mezi klavirní virtuózy, kteří podobně jako Victor Borge z posledního recenzovaného článku, předávali svou hrou na klavír lidem zábavu a potěšení.

Divadlo Semafor

Nejvýznamnějším obdobím Jiřího Šlitra bylo působení v divadle Semafor, které společně s Jiřím Suchým založili v roce 1959. Jiří Šlitr a Jiří Suchý tvořili zábavnou dvojici, která bavila obecenstvo divadelními scénkami. Šlitr také psal scénickou hudbu k „Člověk z půdy“ nebo „Zuzana je sama doma“ aj.  Obecenstvu  při jejich vystoupeních tekly slzy smíchu, které tyto dva mágy zábavy ještě více popichovaly k rafinovanějším textovým a hudebním vtípkům během představení.
Nahlédněme více k tvorbě Jiřího Šlitra, který nechal světu nespočet kvalitní hudby, ktera bude ovlivňovat a tvarovat další pokolení hudebníků.

Seznam významných skladeb Jiřího Šlitra:

Babetta – – (t:Jiří Suchý)
Bíle mně matička oblékala – – (t:Jiří Suchý)
Blues na cestu poslední – – (t:Jiří Suchý)
Blues pro tebe – – (t:Jiří Suchý)
Co jsem měl dnes k obědu – – (t:Jiří Suchý)
Honky tonky blues – – (t:Jiří Suchý)
Já nemám ráda muže – – (t:Jiří Suchý)
Jó, to jsem ještě žil – – (t:Jiří Suchý)
Kapitáne, kam s tou lodí – – (t:Jiří Suchý)
Láska se nevyhne králi – – (t:Jiří Suchý)
Klokočí – – (t:Jiří Suchý)
Kočka na okně – – (t:Jiří Suchý)
Krajina posedlá tmou – – (t:Jiří Suchý)
Léta dozrávaní – – (t:Jiří Suchý)
Malé kotě – – (t:Jiří Suchý)
Plná hrst – zpěv: Pavel Sedláček, Pavlína Filipovská, Hana Hegerová a Jana Malknechtová (t:Jiří Suchý)
Proč se lidi nemaj rádi – (t:Jiří Suchý)
Spodek, filek, král a eso – twist – zpěv: Milan Drobný, Jiří Jelínek, Pavel Sedláček, Karel Gott, Pavlína Filipovská, Hana Hegerová a Jana Malknechtová – (t:Jiří Suchý)
Včera neděle byla – – (t:Jiří Suchý)

Noty, které na pianoFORTE.cz můžete nalézt ke stažení zdarma jsou „Honky tonky blues“ a „Blues na cestu poslední„. Pokud jste registrovanými, můžete si stáhnout noty na klavír i s doprovodem levé ruky.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>