A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Dotazy čtenářů : Hra z listu

Dnešní článek bude zaměřený na několik otázek, které byly vzneseny ve fóru pianoFORTE.cz. Jedná se o více obsáhlých otázek, takže jsem se rozhodl je zveřejnit na blogu pianoFORTE.cz, kde se k nim můžu více rozepsat.

1. Otázka:

Cvičím tak, že najskôr hrám pravú ruku, potom ľavú ruku a neskôr to skúšam hrať spolu. Lenže kým sa dostanem do štádia, že to hrám spolu, tka už mám tú nacvičovanú pasáž v hlave a hrám to takmer spamäti a noty nejak zabúdam sledovať a to sa mi potom zdá málo efektívne, čo sa týka naučenia sa hry z listu.

Ano, přesně tuhle otázku jsem si také kladl a stále jsem řešil, jestli vystupující klavíristé, kteří mají před sebou noty, čtou notu po notě a nebo mají noty před sebou jen pro případ „nouze“, aby se v případě chyby mohli od přidat. Pravda je taková, že aktivní klavíristé, kteří hodně koncertují a zároveň aktivně korepetitují (tzn. dopravází jiné nástroje), noty čtou „z listu“ na místě. Mají totiž tak velký repertoár, že všechno udržet v hlavě by bylo velmi náročné. Znám případy, kdy korepetující klavírista dostal těsně před vystoupením noty a hrál je na koncertě (!) z listu.
Ostatní méně korepetující a aktivní klavíristé mají před sebou noty jen „pro jistotu“. Kdyby ve skutečnosti udělali chybu, budou par vteřin hledat, kde ve skladbě pokračovat a nebo začnou od začátku….¨
Hra z listu se musí procvičovat stále a stále se musí udržovat. Nejenom doma osamotě s klavírem, ale hlavně v doprovodu jiných nástrojů, protože se tak člověk naučí dodržovat tempo a poslouchat ostatní. O procvičování hry z listu jsem v minulosti napsal článek zde. Nějaké noty na čtení si můžete stáhnout i bez přihlášení zde.
Hra z listu patří mezi jednu z nejtěžších disciplín, před kterými klavírista stojí. Musí totiž spojit všechny dovednosti v jednu a reagovat pohotově společně se schopností se přizpůsobovat v reálném čase.

2. Otázka:

Druhá vec je tá, že niektoré noty spoznám okamžite, u iných stále váham a odpočítavam čiary a medzery. (Na toto asi pomôže iba veľa čítať noty, aby sa mi dostala ich poloha do pamäti podobne ako písmená pri čítaní knihy). Alebo sa mýlim?

Je to tak, musí se hodně číst noty a to nejenom je číst a hrát, ale kombinovat různé metody. Např.

Metody bez klavíru :
1) Číst noty nahlas bez klavíru, jako v 1. třídě.
2) Věnovat se intonaci, abychom dokázali noty „slyšet“.
3) Číst a slyšet noty
4) Číst partitury sborů, kvartetů, atd.
Metody s klavírem :
1) Číst a hrát
2) Číst a hrát s metronomem
3) Číst a hrát s jiným nástrojem
4) Číst a hrát s podkladem z CD
5) Číst vícehlasé partitury a snažit se je zahrát na klavír (vyšší level)

atd…

Další otázky si necháme na příště. V každém případě se ve čtení z not jedná o dovednost, kterou je potřeba cvičit a procvičovat. Nic nám bohužel naspadne jen tak do klína, ale naše snaha a houževnatost nám v našem úsilí může hodně pomoci. Proto vytrvejte a tíženého se vám dostane.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>