A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Synchronizace rukou na klavíru I.

Mnoho začínajících klavíristů hledá způsob, jak synchronizovat hru na klavír, kdy používáme obě ruce zároveň, ale můžeme přitom očima a myslí sledovat jen jednu ruku…. Jak tento problém vyřešit a jaký přístup k tomu použít bude předmětem tohoto a případně následujícího článku.

Dvě hemisféry, které ovlivňují hru na klavír

Pojďme se nyní trochu zamyslet nad základy fungování motoriky v kontextu signálů, které vysílá náš mozek. Jak je známo, máme dvě hemisféry, které jsou samostatnými jednotkami. Jejich činnost je rozdílná, ale to nás v tomto případě až tak moc nezajímá. Důležité je, že pokud pohneme levou rukou, impuls pohybu výjde z pravé části mozku. Pokud vyšleme signál z levé části mozku, ovládáme tím pravou ruku. Tato hříčka přírody značně komplikuje hru na klavír a znesnadňuje přímost, která by nám hru na klavír usnadnila. Ideál by tedy byl pravá ruka – pravá hemisféra :)

Když levá hemisféra dá signál pravé ruce

Dalším problémem (nebo výhodou ?) je fakt, že pokud tělo rozdělíme na dvě části, tak pravá strana (ruka nebo noha) bez problémů zrcadlově kopíruje pohyby levé strany. To znamená, že synchronní pohyby levé ruky nebo nohy se nám snadno daří napodobovat pravou stranou. Například si můžete vyzkoušet kroužení rukama v zápěstí v zrcadlovém pohybu – snadné že? Zádrhel přichází v připadě, pokud levou rukou začneme dělat jiný pohyb než pravou rukou. Například si zkuste obloučky v zápěstí stejným směrem – najednou nad tím musíme více přemýšlet a pohyb je méně přirozený.

Asynchronní pohyb je přirozený

Nyní se dostáváme k základu, proč nám synchronní hra oběma rukama na klavír dělá problémy…. Příroda nám nadělila přirozenost pro zrcadlový pohyb, ale pohyb, který je asynchronní, musíme více promyslet a vyvinout aktivitu na jeho zvládnutí. Je jesné, že pokud se věcí začneme zabývat hlouběji, naučíme se jakýkoli pohyb. Příkladem jsou atleté, artisté a nechoďme dale – klavíristé.

Způsob, jakým nacvičit synchronní hru na klavír si popíšeme v dalším článku s názvem Synchronizace rukou na klavíru II.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>