A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Synchronizace rukou na klavíru 2.

V minulém článku Synchronizace rukou na klavíru I. jsme si popsali, jak nám příroda komplikuje hru na klavír. Jakým způsobem funguje náš mozek a proč se synchronizací rukou máme problém. Na teoretické rovině tomu rozumíme a nyní se zaměříme na to, jak synchronizaci rukou nacvičit.

Rozdělení rukou při cvičení

Začínající klavíristé často řeší otázku, jak spojit levou a pravou ruku při hře na klavír a mnohdy se dopouští základní chyby, že cvičí skladbu od začátku dohromady. Tento způsob je možný u pokročilých klavíristů, ale v žádném případě jej nedoporučuji začátečníkům, kteří ještě bojují s postavením ruky, čtením not, dynamikou, artikulací atd. Základem je tedy rozdělit při cvičení ruce na dvě nezávislé jednotky a dát hlavě dostatek času na zpracování a zapamatování cvičeného úseku.

Opakující se basová linka

Pokud se setkáte se skladbou, která obsahuje opakující se basovou linku v levé ruce (například v bluesových či rokenrolových skladbách), je nutné plně ji zautomatizovat. Hrajte linku i 50x dokola jen levou rukou a snažte se ji „vtlouci“ do hlavy. Docela pomáhá cvičení, kdy necháte levou ruku hrát linku dokola a v pravé ruce hrajete stupnici nahoru a dolů v oktávě (nebo jen hrejte v pravé ruce pět tónů ze stupnice). Tímto donutíte mozek k přesné hře a zároveň je to dobrá průprava na improvizaci.

Příklad opakující se basové linky je ve skladbách „Blues na cestu poslední“ a „Honky tonky“, které naleznete ke stažení zde.

Synchronizace hry na klavír je věcí času

Jelikož se mozek stálým procvičováním a tréninkem zlepšuje, není tomu jinak ani v případě hry na klavír. Pokud zvládnete první skladbu na klavír, tak další skladba už bude o něco jednodušší a následující o to více. Nakonec sednete ke klavíru a zahrajete neznámou skladbu z listu. Připadá vám to nereálné? Právě naopak, zručností a pohotovostí toho lze dosáhnout.

Pokud budete mít jakýkoli dotaz, týkající se této problematiky, neváhejte využít diskusního fóra na serveru pianoFORTE.cz.

12 comments to Synchronizace rukou na klavíru 2.

 • Radlic

  Jsem začátečník hry na piano,mám za sebou téměř první rok a bojuji se
  synchornizací.Školou je BGS,některé skladby přehraji relativně snadno,
  některé ani po 14 dnech nemohu zvládnout,nefunguje ona synchronizace.
  Tento článek mne potěšil v tom smyslu,že pokud budu trénovat,tak časem k
  synchornizaci rukou dojde.Jen je otázkou za jak dlouho….?????Je to však
  dobrý návod a hlavně psychická podpora.Díky.

 • admin

  Zdravím Radlic,
  Klavírní škola pro začátečníky od Zdenka Böhmová, Arnoštka Grünfeldová, Alois Sarauer jak píšete, je podle mě už překonaná věc. Vůbec podle ní nejedu. Zdá se mi nevyrovnaná po obsahové stránce, ale rozumím, že pro někoho bude přínosem. Jako začátečník jsem se s ní setkal a přišla mi dost nudná. Omlouvám se všem, kdo jsou s knihou spokojení.
  Nevím jestli hrajete sám a nebo Vás někdo učí, ale chce to spíše vedení, hlavně v začátcích.

  Ať se daří, J.

 • Radlic

  Mám soukromého učitele,který jede podle BGS….Jistě nikoho neurazíme,
  pokud škola vyhovuje.Již jsem se také setkal s názorem který prezentujete.
  Mimo BGS cvičím z ,,Přípravná škola hry klavírní-Ferdinad Beyer-přepracoval
  Jindřich Máslo,,čtrnácté vydání poválečné ,původní vydání 1925. Tato škola se
  mi zdá přijatelnější.Rád bych znal současný trend výuky,tedy která škola
  je modernější a lépe zvládnutelná,Váš názor,zda je možno přejít ja jinou
  školu.Domluva s mým učitelem je jistě možná. Pokud jde o cíl-zahrát si
  pro radost oblíbené melodie..,a zvládnout hru i v pokročilém věku.

 • admin

  Osobně neučím podle klavírní školy, ale podle potřeby žáka jeho úrovně a schopnostem. Vybírám skladby přednesové a technické. Zaměřujeme se na techniku stupnic, akordů a jejich prakticko-teoretickému porozumění. Většinou se domluvíme společně na repertoáru a jediné co koordinuji je obtížnost příp. technika, která se ve skladbě objevuje.
  Základem jsou tedy přednesové skladby ze všech možných období (baroko, klasika, romantismus, moderna) a stylů (pop, rock, rokenrol, romantické piano, jazz atd).
  + technika hry na klavír (hannon, czerny, stupnice, akordy, transpozice, hra z listu, odposlech z nahrávek, intonace atd.)

  Je toho více a chtělo by to spíše samostatný článek :) Více méně se snažím rozvíjet maximum dovedností, které jsou kladeny na klavíristu.

  Mějte se!
  J.

 • Radlic

  Váš přistup je velice adaptibilní vzhledem k schopnostem žáka,zcela se mi zamlouvá,prodiskutuji s učitelem a doufám,že se někam posuneme….
  Jinak Váš web před rokem přispěl k tomu, že jsem se rozhodl začít s učením.
  Existují jiná fora,kde se převážně řeší na co hrát/jistě je to důležité/,ale
  většinou se neřeší jak hrát a ostatní aspekty s tím spojené.Toto je podáno
  na Vašich stránkách zcela srozumitelně.Přeji hodně pracovních i osobních úspěchů a díky za odpověd.Jistě dám vědět ostatním návštěníkům fora..

 • admin

  Zdravím Radlic,
  paráda :) Těší mě, že jedna z věcí, která přispěla k tomu abyste začal hrát, byly články na pianoFORTE.cz. Nikdy není pozdě se do něčeho pustit. Já jsem třeba před nedávnem začal s létáním na větroních…Je to náročné a nevím jak se to vyvine, ale je potřeba jít kupředu!

  Pokud Vás můžu poprosit, napište něco málo o sobě. Kolik vám je let, co děláte a co vás ke klavíru vedlo a také jestli jste už někdy na klavír v dětství hrál. Rád bych motivoval lidi ke hraní. Hlavně ty věčně nerozhodnuté a notorické začátečníky.

  Příjemný den,
  J.

 • Kadlec

  Zdravím, můžete mi prosím poradit s výběrem učebnice (chci hrát na klávesy)? Mám koupit BéGéeSku, nebo Škola hry na keyboard od Jiřího Ullmanna? Díky :)

  • admin

   Zdravím Vás,
   osobně neučím podle učebnic, mám vlastní noty a skladby, ale Klavírní školu pro začátečníky od BéGéeSky znám a doporučuji. Tu druhou neznám, bohužel.

   Pěkný den,
   Jiří, pianoFORTE.cz

 • Hailey

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je pozdě učit se hrát na klavír, když mi tento rok bude 17 let.
  Na klavír jsem vždy chtěla hrát, jen se pořád nedokážu rozhodnout, jestli ano nebo ne a jestli to má vůbec cenu.

  Děkuji za odpověď. :)

  • admin

   Hrejte, ať vám tvrdí kdokoli cokoli. V 17 letech máte spoustu času dostat se na vysokou hráčskou úroveň. Nevím, co s hrou na klavír zamýšlíte, ale v 17 se dá po několika letech dostat i na konzervatoř. Měl jsem to podobně. Pokud máte v srdci touhu hrát na klavír, neznám nic lepšího…
   Je to droga, která vás pohltí a oproti jiným drogám, tato je neškodná :) Ničeho se nebojte, prvotní překážky brzy pominou. Chce to abyste byla koncentrovaná, pilná a odvážná, ostatní se poddá.

   Pěkný den,
   pianoFORTE.cz
   Jiří

 • Zahraju na jednu ruku cokoliv podle odposlechu ale na obě ruce mi to prostě nejde ta levá dělá furt to samí co ta pravá už na to nemám nervy fakt se snažím a nejde to :((( hraní na piano(klávesy) mě strašně uklidnuje díky tomu jsem si zavinila i karpální tunel :D poradíte mi jak na to

  • pianoFORTE.cz

   Dobrý den Anonymní,
   chce to trpělivost. Je několik způsobů, jak se to naučit. Např. vypilovat každou ruku zvlášť a sluchem spojovat nebo v extrémně pomalém tempu hrát dohromady a všímat si, kde se ruce setkávají a kde rozdělují.

   Přeji ať to funguje.
   Jiří,
   pianoFORTE.cz

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>