Šestiprstí klavíristé?

Dnešním článkem bych rád odlehčil závažná témata na serveru pianoFORTE.cz a podíval se na téma „šestiprstých“ lidí :) Nevím jak mě to napadlo, ale zabrousil jsem na wikipedii a zadal šestiprstost a vyskočily mi zajímavé informace.

Je šestiprstost holý nesmysl?

  • Šest prstů se u lidí opravdu někdy vyskytuje!
  • Šestý prst se objevuje párově a nebo jen na jedné ruce
  • Šestiprstost se může dědit (jajaj!)
  • Šestý prst bývá někdy plně funkční, takže jej klavíristé hojně využívají :)

Co by to znamenalo pro nás klavíristy?

BOHATĚJŠÍ AKORDY
Vesměs bychom mohli hrát bohatější akordy, protože nyní chytneme jednou rukou maximálně pět tónů. Např.: C,E,G,H,D tedy nonový akord.

ŠIRŠÍ INTERVALY
Mohli bychom hrát intervaly s větším rozpětím. Nyní dosáhne maximálně na Nonu (tóny C až D přes oktávu) nebo Decimu (C až E přes oktávu). Pokud bychom měli šest prstů, dalo by se předpokládat, že dosáhneme až na Undecimu či Tercdecimu a to už bychom značně obohatili náš „intervalový repertoár“.

DŮMYSLNÉ PRSTOKLADY
Při šestiprstí bychom také mohli využívat rafinovanějších prstokladů, které by nám umožnily hrát rychleji a pohotověji.

MÉNĚ POHYBU
Méně bychom museli pohybovat rukou po klávesnici, protože by rozpětí rukou bylo tak velké, že by obsáhlo téměř celou klaviaturu :)))

Pokud tedy máte šest prstů, máte oproti nám „pětiprstařům“ značné výhody :) Pokud Vás napadají další možnosti využití, neváhejte je sdílet.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0estiprstost

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>