A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Šestiprstí klavíristé?

Dnešním článkem bych rád odlehčil závažná témata na serveru pianoFORTE.cz a podíval se na téma „šestiprstých“ lidí :) Nevím jak mě to napadlo, ale zabrousil jsem na wikipedii a zadal šestiprstost a vyskočily mi zajímavé informace.

Je šestiprstost holý nesmysl?

  • Šest prstů se u lidí opravdu někdy vyskytuje!
  • Šestý prst se objevuje párově a nebo jen na jedné ruce
  • Šestiprstost se může dědit (jajaj!)
  • Šestý prst bývá někdy plně funkční, takže jej klavíristé hojně využívají :)

Co by to znamenalo pro nás klavíristy?

BOHATĚJŠÍ AKORDY
Vesměs bychom mohli hrát bohatější akordy, protože nyní chytneme jednou rukou maximálně pět tónů. Např.: C,E,G,H,D tedy nonový akord.

ŠIRŠÍ INTERVALY
Mohli bychom hrát intervaly s větším rozpětím. Nyní dosáhne maximálně na Nonu (tóny C až D přes oktávu) nebo Decimu (C až E přes oktávu). Pokud bychom měli šest prstů, dalo by se předpokládat, že dosáhneme až na Undecimu či Tercdecimu a to už bychom značně obohatili náš „intervalový repertoár“.

DŮMYSLNÉ PRSTOKLADY
Při šestiprstí bychom také mohli využívat rafinovanějších prstokladů, které by nám umožnily hrát rychleji a pohotověji.

MÉNĚ POHYBU
Méně bychom museli pohybovat rukou po klávesnici, protože by rozpětí rukou bylo tak velké, že by obsáhlo téměř celou klaviaturu :)))

Pokud tedy máte šest prstů, máte oproti nám „pětiprstařům“ značné výhody :) Pokud Vás napadají další možnosti využití, neváhejte je sdílet.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0estiprstost

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>