A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

S jakými žánry se můžete na hudebních školách setkat?

Dnes se povíme něco o tom, jaké hudební žánry se učí na hudebních školách (ZUŠ, konzervatoř, vysoká škola) na klavír. Co všechno by měl „učený“ klavírista zvládnout zahrát a kde je ona pomyslná laťka, kterou je třeba zdolat.

Na všech stupních hudebního vzdělání (ZUŠ, konzervatoř, vysoká škola) se setkáme se stejným členěním žánrů, který je rozdílný podle obtížnosti repertoáru. Logicky nebudeme chtít po žákovi na základním stupni látku určenou pro vysokoškoláky a opačně. V základu se dělí žánry na školách stejně a to na hru barokní hudby, klasicistní, romantické, moderní a populární. Každý z těchto žánrů je však natolik specifický, že zabere klavíristovi několik let, než jej začne interpretovat správným způsobem. Je vysledováno, že nikdo z hráčů, až na vyjimky, není schopen hrát brilantně napříč všemi styly. Většinou je někdo dobrý na barokní hudbu někdo na modernu atd.. Nyní si zde podrobněji rozeberme jednotlivé žánry a popišme si jakou věc u klavíristy rozvíjí.

Barokní hudba

Dalo by se říci, že je to základ, který by měl zvládnout každý hudebník. Muzikant se v tomto žánru naučí zpěvnosti frází a rytmickému tepu ve skladbě. Skladby od Bacha jsou například často v jednom rytmickém tepu a to je pro mnohé obtížné dodržovat. Barokní hudba přináší  vícehlasost  do skladeb. Klavírista se učí jednotlivé hlasy vícehlasu slyšet a rozlišovat.

Klasicistní hudba

Skladatelé pro toto období se snažili oprostit od balastu závažnosti a složitosti baroka. Hudba je často založena na jednoduchých melodiích a prostých kvintakordech. Oproti baroku se hraje méně závažně a při hře rychlých sonát je kladen důraz na lehkost a přesnost při hře. Osobně bych řekl, že se jedná o jeden z nejtěžších žánrů obecně.

Romantická hudba

Skladatelé tohoto období, mj. i pozdější dílo Beethovena, pocítili, že se z hudby vytratil cit a proto zde znovu nalézáme rubátové pasáže, zpěvnou a táhlou melodičnost a složitější akordy. Tento žánry je mezi klavíristy velmi oblíbený a vyhledávaný. Můžou se zde naučit projevit romantickou povahu, patetičnost, naléhavost a další romantické manýry.

Moderní hudba

Období moderní hudby chápe mnoho lidí jako komplikovanou a špatně poslouchatelnou hudbu. Mnozí ze skladatelů se zde pouští do neznámých a neprozkoumaných koutů hudby a přináší zajímavé rozšíření. Klavírista má možnost se z tohoto žánru naučit nové harmonie a nebo objevit zajímavé rytmické modely. Hudba je to často velmi pestrá na nápady.

Jazzová hudba

Jazzová hudba je specifický žánr, se kterým se můžete setkat na Ježkově konzervatoři v Praze, kde se učí jako hlavní obor. Stejně jako populární hudba (do níž tento žánr patří) je kladně přijímána publikem a hodí se k podbarvení jakékoli akce. Tzn. její výhodou je použitelnost do dnešního zrychleného světa.

Populární hudba

Dalo by se říci, že v klasických školách se populární hudba vůbec nehraje. Je chápána jako něco, čím není hodno se zabývat pro nízkou úroveň hudební kvality. S tím samozřejmě nemohu souhlasit a proto zde žánr uvádím. S populární hudbou se můžete setkat na soukromých školách a nebo u soukromých učitelů, kteří se tomuto nebrání. Populární hudba má jednu výhodu a tou je široké publikum, které si ji rádo poslechne. Klavíristé si mohou zahrát skladby, kterými osloví své známé a kamarády takřka kdekoli. Tato hudba se hodí do kaváren, restaurací atd. Velkým plus pro tento žánr je její použitelnost.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>