A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Prstoklady ve skladbě pomohou a nebo uškodí?

Nedávno jsem dostal dotaz týkající se prstokladů ke skladbám. Jakými prstoklady zahrát danou skladbu, aby se hrála dobře a nebránila v rychlosti provedení. Dotaz zněl následovně:

„Chtěl bych se jako začátečník zeptat, když je napsaná písnička např. v tónině G dur, jak poznám, kterou notu jakým prstem zahrát? Vychází to z prstokladu stupnice G dur? Děkuji. Zdenda. „

Nejdůležitější je umět skladbu rozdělit na části a podle nich zvolit přiměřený prstoklad, který nám bude pasovat do ruky, bude maximálně využívat všech pět prstů ruky a budeme daný úsek schopni zahrát i v rychlém tempu bez velkých obtíží.

Co je to pětiprstová poloha?

Jako základ, se kterým se setká většina začínajících klavíristů na základní umělecké škole, je tzv. pětiprstová poloha. Jedná se o to, abychom při hraní využili všech pět prstů ruky a tím dosáhli rychlosti hry na klavír. Pětiprstová poloha se využívá u obou rukou a jejím využitím šetříme zbytečné překládání prstů. Další výhoda pětiprstové techniky je vetší povědomí o tónech, které máme pod jednotlivými prsty.

Melodie určuje, jaký prstoklad ve skladbě zvolíme

Jelikož nemáme jen melodie, které se vejdou pod pět prstů, musíme využívat podkládání a přesuny ruky. Proto pro hraní členitějších melodií, které mají vzdálenosti větší než tercie, vycházíme z prstokladových rozkladů kvitakordů nebo septakordů. Pokud se jedná o melodii, která stoupá po tónech, využijeme k tomu prstoklady ze stupnice, avšak takových melodií, které by šly stupnicově nahoru a dolů opravdu mnoho není…

Jak se značí prstoklady?

Malíčky na rukou jsou číslo 5, prsteníčky 4, prostředníčky 3, atd. Tímto způsobem můžete nalézt ve skladbách číslování, které klavíristům má usnadnit hru, aby nemuseli celou skladbu procházet a hledat vhodné prstoklady. Často se stává, že prstoklady jsou napsané na první pohled nesmyslně, avšak než tyto prstoklady přeškrtnete a nahradíte svými, zapřemýšlejte, jak to daný editor myslel. Obvykle totiž zvolí prstoklad, kterým donutí ruku přerušit legátovou plynulost hry, aby dosáhl logického rozdělení motivu nebo fráze.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>