A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Čím lepší židle, tím lepší klavírista

Jakmile pořídíte piano nebo klávesy, ještě je nutné porozhlídnout se po klavírní stoličce. Probereme si zde několik druhů s jejich výhodami / nevýhodami. Na jaké židličce se nejlépe sedí a na na jaké se vám bude dobře hrát?

Jako většina lidí můžete začít se židlí od jídelního stolu… Nevýhodou je nemožnost nastavení její výšky a to je kvůli pohodlí hry dost důležité. Řešením může být přidání polštáře. :)

Otočná klavirní židle

pianochair1
  Lepší variantou je otočná stolička. Na obrázku nahoře vidíte polstrovaný typ. V našich obchodech často seženete pouze dřevěnou.

Profesionální židle

pianochair2
  Pohodlná a lehce nastavitelná židle je ideálním avšak drahým řešením. Používá se i v koncetních síních.

Přenosna židle

pianochair3
  Pokud plánujete koncertovat s přenosným pianem, výborným řešením je skládací židle. Lehce ji převezete kdekoli a je skladná.

Jaká je cena klavírní židle? Záleží samozřejmě na typu, ale nová se dá sehnat za cca 2000-3000Kc.

4 comments to Čím lepší židle, tím lepší klavírista

 • Pianolka

  Přenosnou židli nedoporučuji!!! Je velmi nestabilní. Kulatá židle též není ideální, člověk si na ní při nesprávném sezení může vypěstovat skoliózu. Ideální je hranatá dřevěná (ještě lépe kovová) židle s nastavitelnou výškou, ale je dobré ji vyzkoušet v obchodě, aby se sedadlo nekymácelo ze strany na stranu (obvyklé u levnějších typů). U dřevěných se většinou po pár měsících začínají uvolňovat šrouby u nohou a musí se dotahovat, aby se nohy nevylomily. Přesto je tento typ hranatých židlí s nastavitelnou výškou nejlepší. Většinou stojí 3-6 tisíc, ale dají se sehnat i levnější (avšak bez vyzkoušení)
  A určitě neplatí „čím lepší židle, tím lepší klavírista“ :o) (autor článku rád žertuje…)

 • Dee

  Spis by me ohledne tohoto tematu zajimalo jak spravne zidli nastavit. Jsou na to nejaka pravidla? :-)

  • admin

   To: Dee.
   Není to nic složitého. Židli si dejte tak vysoko, při sezení byly lokty lehce nad klaviaturou. Někdy je vidět, že lidé hrají moc nízko nebo moc vysoko. To pak ruce zbytečně zatěžují. Optimální je dát ruce přirozenou výšku.

   Jiří.
   pianoFORTE.cz

 • Dee

  Super, diky za radu! Ja se tady k takovym zakladum moc nedostanu (nebo aspon ne v cestine) Tento mesic musim zaplatit pianino a prvni ladeni, to bude prda, pak se zacnu ohlizet po poradne zidli ;-)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>